Upał na poddaszu – jak z nim walczyć?

Red.: |Data publikacji:

Szukając skutecznych metod ochrony poddasza przed nadmiernym nagrzewaniem, nie warto tracić energii na bezużyteczne sztuczki w stylu „zrób to sam”. Zamiast szukać inspiracji na forach internetowych, warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, jak zewnętrzne przesłony na okna dachowe, które skutecznie blokują promienie słoneczne, zanim dotrą do szyby i nagrzeją ją.

Gdy na zewnątrz jest coraz cieplej, nagrzewają się także wnętrza w naszych domach, co  przeszkadza we śnie, pracy lub po prostu w codziennym funkcjonowaniu. Wie o tym każdy, kto w upalne lato spędził choć jeden dzień w pokoju na poddaszu. W takiej sytuacji nie pomogą niestety ani mokre prześcieradła, ani chłodzenie karku kostkami lodu.

 

Osłony zewnętrzne

Najlepszym sposobem na ograniczenie nagrzewania się wnętrz jest stosowanie zewnętrznych przesłon na okna, które blokują promienie słoneczne, zanim dotrą do szyby i nagrzeją ją. Są one także naturalnym sposobem chłodzenia pomieszczeń, który może redukować konieczność korzystania z klimatyzacji. Na rynku dostępne są rozwiązania całoroczne, które latem chronią przed upałem, zaś w okresie jesienno-zimowym przed chłodem. W pomieszczeniach, w których przebywamy w ciągu dnia, w czasie upałów najlepszym rozwiązaniem są osłony zewnętrzne w formie transparentnej siateczki, która zatrzymuje promienie słoneczne, jednocześnie nie zasłaniając widoku za oknem i nie ograniczając dostępu do światła naturalnego. Z kolei w sypialni dobrze sprawdzą się rolety zewnętrzne, które całkowicie blokują dostęp do światła i gwarantują zaciemnienie. Obecnie możemy wybierać także sposób obsługi rolet. Dużym ułatwieniem jest możliwość zdalnego otwierania i zamykania rolet za pomocą panelu dotykowego lub aplikacji w telefonie.

– O konieczności ochrony wnętrz przed nagrzewaniem, przypominamy sobie dopiero, gdy na zewnątrz robi się naprawdę gorąco. Warto pomyśleć o tym wcześniej i jeszcze przed sezonem wyposażyć okna dachowe w przesłony zewnętrzne. Można je kupić online, podając tylko typ i rozmiar okna, które znajdują się na tabliczce znamionowej, a następnie samodzielnie zainstalować osłonę od wewnątrz pomieszczenia – podkreśla Alicja Twardowska, product manager w firmie Velux Polska.

Markiza przeciwsłoneczna

Rodzaj przesłony powinien zależeć nie tylko od funkcji pomieszczenia, ale też od naszego stylu życia. Do salonu, sypialni i pokoi dziecięcych idealnym wyborem jest markiza przeciwsłoneczna z transparentnej tkaniny, która absorbuje promienie słoneczne i redukuje ilość wpadającego ciepła nawet o 76%. Jednocześnie nie ogranicza widoku za oknem i dostępu światła. Korzystając z markizy, możemy więc wygodnie pracować i wypoczywać na poddaszu przez cały dzień. Po sezonie letnim, kiedy nie potrzebujemy osłony przeciwsłonecznej, zwinięta markiza w kasetonie pozostaje całkowicie niewidoczna. Dla pełnego komfortu, kontroli temperatury i światła markizę warto połączyć z wewnętrzną roletą zaciemniającą.

Markiza solarna

Bardzo wygodnym w użytkowaniu rozwiązaniem jest także solarna markiza zaciemniająca, która zapewnia ochronę przed nagrzewaniem oraz zaciemnienie wnętrza i może być sterowana zdalnie dzięki fabrycznie wbudowanemu silnikowi. To skuteczne połączenie pozwala utrzymywać komfortowe warunki w domu nawet w gorące dni i noce. Markizę wyróżnia wyjątkowa trwałość i elegancka konstrukcja. Co ważne, nie ogranicza ona funkcjonowania okna – można je w pełni otworzyć, nawet przy opuszczonej markizie.

Roleta zewnętrzna

Jeśli zależy nam na rozwiązaniu, z którego zalet będziemy korzystać cały rok, warto zdecydować się na rolety zewnętrzne. Zbudowane są one z wytrzymałego aluminium, dzięki czemu sprawdzają się nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych – w lecie chronią przed nagrzewaniem, redukując ilość wpadającego ciepła nawet o 93%, z kolei zimą zapewniają dodatkową izolację. Ponadto gwarantują prywatność i zwiększają poczucie bezpieczeństwa domowników. Sprawdzą się szczególnie w sypialni i pokojach dziecka, gdyż pozwalają na całkowite zaciemnienie wnętrza, chroniąc jednocześnie przed hałasem z zewnątrz, także podczas deszczu czy gradu. Co ważne, nie ograniczają żadnej funkcji okna – można je uchylać przy częściowo lub całkowicie zasuniętej rolecie.

Roleta wewnętrzna

Warto także zwrócić uwagę na możliwości wyposażenia okna w rolety wewnętrzne, które umożliwiają kontrolę ilości wpadającego do pomieszczenia światła i są ciekawym elementem dekoracji wnętrza. Do wyboru mamy różne rodzaje: plisowane, z półprzepuszczalnej tkaniny lub zaciemniające – gama wzorów i kolorów jest bardzo szeroka.

– Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie jednej osłony zewnętrznej i jednej wewnętrznej. Tak wyposażone okno dachowe zyskuje bardzo wiele na funkcjonalności. Pamiętajmy także o wietrzeniu pomieszczeń latem. Okna należy otwierać wcześnie rano i w chłodniejszych godzinach wieczornych lub pozostawić otwarte na noc, zaś zewnętrzne rolety i markizy zaciągać w ciągu dnia, gdy słońce najmocniej świeci – dodaje Alicja Twardowska, product manager z firmy Velux Polska.

 

Zobacz również

Jak wybrać drzwi tarasowe?

Jak wybrać drzwi tarasowe?

Salon otwarty na taras czy ogród, zwłaszcza obsadzony bujną zielenią, potrzebuje równie pięknego wyjścia – drzwi tarasowych. Współczesne możliwości technologiczne...

5 argumentów za ciepłą bramą garażową

5 argumentów za ciepłą bramą garażową

Jesteś posiadaczem garażu przydomowego i zastanawiasz się nad wyborem nowej bramy garażowej? Do wyboru masz kilka rozwiązań różniących się konstrukcją...