Jak wybrać drzwi tarasowe?

Red.: |Data publikacji:

Salon otwarty na taras czy ogród, zwłaszcza obsadzony bujną zielenią, potrzebuje równie pięknego wyjścia – drzwi tarasowych. Współczesne możliwości technologiczne sprawiają, że możemy stworzyć wyjątkowe szklane aranżacje, które doświetlą wnętrza, optycznie powiększają przestrzeń i pozwolą nam cieszyć się pięknym widokiem niezależnie od pogody.

Bardzo ważną kwestią w wyborze właściwego systemu drzwi tarasowych jest świadomość funkcjonalności proponowanych przez rynek rozwiązań. Nie zawsze projekt jednoskrzydłowego dużego okna jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ takie okno po otwarciu zajmuje bardzo dużo miejsca wewnątrz pomieszczenia. Wygoda użytkowania i łatwość w obsłudze powinny być priorytetem podczas zakupu tego typu okien.

Jakie drzwi tarasowe wybrać?

Wybierając okna tarasowe, musimy się zastanowić, czego od nich tak naprawdę oczekujemy. Warto więc sobie odpowiedzieć na pytania – jak często będziemy korzystać z wyjścia na taras i jakie funkcje są dla nas istotne. W przypadku dużych przeszkleń i rozwiązań, które będą często użytkowane, nie należy sugerować się wyłącznie ceną, ponieważ może to doprowadzić do sytuacji, w której zaczniemy być ograniczani przez technologie i możliwości wykonania danego okna – radzi Rafał Buczek z firmy Awilux.

Fot. Awilux

Typy drzwi tarasowych

W przypadku drzwi tarasowych wyróżniamy trzy rodzaje sposobów ich otwierania. Tradycyjny system ze skrzydłem otwieranym do środka oparty jest na okuciach uchylno-rozwiernych. Występują one w różnej konfiguracji, np. jako okno jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe ze słupkiem ruchomym i wielkoskrzydłowe. To jest podstawowy sposób okuwania i jednocześnie najtańsze rozwiązanie. Takie skrzydła mają jednak pewne ograniczenia technologiczne dotyczące maksymalnej szerokości drzwi, a po otwarciu zajmują sporo miejsca. Nowoczesnym rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej inwestorów, są drzwi przesuwne. Ich główną zaletą jest wysoka estetyka oraz oszczędność miejsca. Aby mieć pewność, że wybrane przez nas drzwi będą najwyższej jakości i spełnią wszystkie nasze oczekiwania, przed zakupem należy zwrócić uwagę na aspekty konstrukcyjne, estetyczne oraz parametry techniczne.

Drugim typem drzwi tarasowych są systemy odstawno-przesuwne oraz uchylno-przesuwne, zwane też systemami PSK. Można je zarówno uchylić w celu przewietrzenia wnętrza, jak i przesunąć wzdłuż ramy okiennej, dzięki czemu skrzydło nie zajmuje już zbędnego miejsca w pomieszczeniu.

Fot. Awilux

Najnowocześniejsze drzwi tarasowe

Trzecim typem drzwi tarasowych, który jest najbardziej komfortowy i zarazem najdroższy, są modele oparte na okuciach podnoszono-przesuwnych, czyli HS. To okucie pozwala na zastosowanie niskiego progu oraz różnego podziału na dwa, trzy lub cztery skrzydła. System ten cechuje możliwość wykonania dużych konstrukcji, sięgających nawet 6,5 m szerokości w przypadku podziału na 4 skrzydła.

Wyjście na taras powinno spełniać wymogi narzucone współczesnej stolarce, takie jak termoizolacyjność i bezpieczeństwo, ale również spełniać potrzeby domowników. Wybierając projekt drzwi tarasowych, należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby oraz styl życia, a także możliwości projektowe budynku. Dzięki temu w elegancki sposób otworzymy domową przestrzeń na naturę.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Awilux.

Zobacz również

Upał na poddaszu – jak z nim walczyć?

Upał na poddaszu – jak z nim walczyć?

Szukając skutecznych metod ochrony poddasza przed nadmiernym nagrzewaniem, nie warto tracić energii na bezużyteczne sztuczki w stylu „zrób to sam”....

5 argumentów za ciepłą bramą garażową

5 argumentów za ciepłą bramą garażową

Jesteś posiadaczem garażu przydomowego i zastanawiasz się nad wyborem nowej bramy garażowej? Do wyboru masz kilka rozwiązań różniących się konstrukcją...