Jak już informowaliśmy tutaj w drugiej edycji konkursu StolArchi w kategorii Forma, architekci nagrodzili pergolę bioklimatyczną V125 firmy Droma. Producent z Gliwic zyskał uznanie jury za respektowanie klasycznej zasady projektowania, czyli tworzenie formy obiektu wynikającej wprost z jego funkcji.
W kapryśnym polskim klimacie osłona ogrodowa musi posiadać wiele właściwości. Dostrzegliśmy dopracowane detale lameli, przesłon, odprowadzenia wody, oświetlenia i sterowania – uzasadnili swoją decyzję architekci.
Pergolą dawniej nazywano lekką budowlę ogrodową lub element budynku składający się z podpór oraz kratownicy podtrzymującej rośliny ozdobne. Obecnie częściej pod tą nazwą kryją się konstrukcje zacieniające taras lub część ogrodu, tworzące strefę wypoczynku na wolnym powietrzu. Pergole takie występują w wersji przyściennej oraz wolno stojącej. Konstrukcję wykonuje się zwykle z profili aluminiowych, a ochronę przed słońcem zapewnia tekstylne poszycie dachu, zwijane lub składane w harmonijkę.
Pergola bioklimatyczna z lamelami
W ostatnich latach sprzedaż tych osłon w Polsce systematycznie rośnie. Najnowsze rozwiązania pozwalają przebywać na tarasie niezależnie od pogody. Na rynku pojawiły się bowiem tzw. pergole bioklimatyczne, zapewniające użytkownikom jak najlepsze warunki wypoczynku. Nagrodzona pergola firmy Droma, znanej bardziej pod marką Sunshade Experts, posiada poszycie dachowe z aluminiowych lameli obracanych pod kątem 120 stopni. Zamknięte dają skuteczną ochronę przed deszczem, a spływająca woda jest odprowadzana słupami podporowymi do ziemi. Istnieje możliwość zasłonięcia boków pergoli roletami tekstylnymi typu screen, dzięki czemu użytkownicy są dodatkowo chronieni przed zachodzącym słońcem i wiatrem oraz odgrodzeni od wzroku sąsiadów.
Pergolę wyposażono w oświetlenie LED, którego barwę łatwo dostosować do pory roku, dnia i nastroju. Ponadto można w niej zainstalować kwarcowe promienniki ciepła zapewniające komfort wieczorami i w chłodniejsze dni. Elementami biopergoli steruje się za pomocą pilota lub smartfonu. Można jej regulację także zautomatyzować korzystając ze stacji pogodowej z czujnikiem nasłonecznienia, wiatru i deszczu.
Na polskim rynku są dostępne także pergole bioklimatyczne innych producentów. Do najbardziej znanych należą marki: Hella, Pergoletta, Selt oraz Top Prima.
Zobacz również
Jak przygotować przydomową przestrzeń do letniego relaksu?
Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną1 16% zapytanych Polaków nie zamierza w okresie wakacyjnym opuszczać miejsca stałego...
Roleta i żaluzja – 6 istotnych różnic
Zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe ochraniają budynek przed promieniami słonecznymi – nie dopuszczają do nadmiernego nagrzania i naświetlenia...
Wszyscy cenimy kontakt z naturą
Na temat tego, jak cenne jest przebywanie blisko natury, napisano już wiele książek. Eksperci wciąż apelują, abyśmy widzieli w tym...