Nowoczesne i bezpieczne drzwi

Red.: |Data publikacji:

Na modny wygląd drzwi ma wpływ nie tylko ich wygląd, ale też trendy związane z kontrolą wejścia, np. bezkluczowe otwieranie – klamkę w tym wariancie może bowiem zastąpić pochwyt z dopasowanym wizualnie czytnikiem linii papilarnych. Nowoczesna architektura wymaga zatem rozwiązań, których design będzie dopasowany do strefy wejścia.

Fot. G-U Polska

Czytniki można montować zarówno na skrzydle drzwi, jak i na pochwycie, lub nawet elewacji budynku.

Im większa elastyczność pod kątem lokalizacji montażowej, tym łatwiej wkomponować urządzenie tego typu do strefy wejściowej i drzwi zewnętrznych – mówi Tomasz Bartol, inżynier wsparcia technicznego i rozwoju G-U Polska, producenta nowoczesnych systemów do okien i drzwi.

Biometryczna kontrola dostępu

Czytniki linii papilarnych to rozwiązania, dzięki którym nowoczesne drzwi można spersonalizować nie tylko pod kątem designu, ale także funkcjonalności. Biometryczna kontrola dostępu ułatwia bowiem obsługę imponująco dużych, a przy okazji często ciężkich skrzydeł – oznacza to, że zautomatyzowane drzwi (wyposażone m.in. w silnik) z czytnikiem linii papilarnych praktycznie bez żadnego wysiłku otworzy nawet małe dziecko – wystarczy, że przeciągnie palec przez skaner. Rozwiązanie to, choć kojarzy się z nowoczesnością, w rzeczywistości sprawdza się wszędzie, nie tylko w ultranowoczesnych, inteligentnych domach. Czytnik zapewnia bowiem wygodne, komfortowe i bezpieczne otwieranie drzwi wejściowych – bez względu na wiek domowników i ich sprawność, np. małe dzieci dzięki czytnikowi nie muszą już nosić klucza do szkoły (a zatem go nie zgubią), a ciężkie, ale za to zautomatyzowane drzwi, otworzą szybko i łatwo. Czytnik linii papilarnych sprawdzi się również w domu lub obiekcie, w którym mieszkają lub czasowo przebywają osoby starsze, słabsze ruchowo albo poruszające się na wózku, czyli np. w prywatnych domach opieki oraz w placówkach opiekuńczo-leczniczych.

Czytnik można dobrać zarówno pod kątem komfortowej obsługi, liczby użytkowników (zakodowanych odcisków palca), funkcji nadawania uprawnień administratora na różnych poziomach, jak i dodatkowych możliwości dostępowych. Wszystko zależy od budynku i jego przeznaczenia, np. w domu rodzinnym liczy się głównie design i komfortowa, bezpieczna obsługa urządzenia, a w firmie możliwość zapisania większej liczby użytkowników i więcej funkcji dostępowych. Jedne czytniki mogą być obsługiwane przez skan opuszki palca i przy użyciu pilota, a drugi poprzez wpisanie kodu na klawiaturze numerycznej, transpondery (brelok lub kartę), identyfikację zbliżeniową za pomocą fal radiowych i zdalną obsługę z użyciem smartfonu – wyjaśnia Tomasz Bartol.

Fot. G-U Polska

Kierunek: smart home

Nowoczesne domy wyróżnia nie tylko architektura i design, ale również urządzenia i systemy, które tworzą inteligentny budynek – komfortowy, bezpieczny i w pełni kontrolowany przez właściciela. A wspomniane zautomatyzowane drzwi wejściowe to pierwszy krok w kierunku smart home, czyli zdalnego sterowania drzwiami.

Obsługa drzwi – zautomatyzowanych i połączonych z centralą zarządzającą – odbywa się na odległość przy pomocy urządzenia mobilnego (smartfon, tablet), poprzez specjalną aplikację. Jeśli aplikacja umożliwia zdalne otwieranie drzwi nie tylko w trybie domowym, wówczas urządzenie mobilne musi mieć dostęp do internetu. Dzięki temu domownik, będąc na wakacjach lub w pracy, otworzy drzwi wybranej osobie, a dodatkowo otrzyma powiadomienie (wiadomość Push), np. o otwarciu drzwi przez dziecko za pomocą czytnika linii papilarnych.

Antywłamaniowość i dobre zamki

Nieprzemijającym trendem w kontekście drzwi zewnętrznych jest z pewnością ten związany z ich klasą antywłamaniową i bezpieczeństwem domu. Jednym z najważniejszych elementów drzwi są zamki. Obecnie pod tą ogólną nazwą kryją się bardzo różne rozwiązania, w tym takie, jak zamki samoryglujące z dodatkowymi zabezpieczeniami antywłamaniowymi, dzięki którym drzwi stają się odporniejsze na niepożądane manipulacje. Dodatkową zaletą zamków tego typu jest to, że osoba, która ostatnia wyjdzie z domu, ma pewność, że zamknęła (zaryglowała) za sobą drzwi – w dodatku bez użycia klucza.

Równie bezpieczne są współczesne czytniki linii papilarnych, które posiadają odpowiednie rozwiązania antywłamaniowe. W ich przypadku – dla większej ochrony – działanie skanera opiera się na kodowaniu i odczycie określonych punktów z opuszek palców, a nie całych odcisków palca, a także na metodzie termicznej, która wyklucza możliwość skopiowania i użycia cudzych odcisków palców. Co równie ważne: niepożądana manipulacja mechaniczna w obrębie tego typu urządzenia nie otworzy drzwi przed złodziejem – wyrwany czytnik nie przekazuje sygnału kolejnym podsystemom.

Drzwi – choć ich design podlega rynkowym przeobrażeniom – najczęściej towarzyszą nam dłużej, np. dopóki dobrze komponują się z budynkiem lub dopóki działają bezawaryjnie. Dlatego klienci, którzy szukają drzwi do nowego lub wyremontowanego domu, jak zawsze postawią na produkty solidne i antywłamaniowe – służące dobrze przez minimum kilkanaście lat. Jakość i funkcjonalność są bowiem ponadczasowe. Z pewnością jednak będą też pytać o nowoczesne rozwiązania z zakresu biometrycznej kontroli dostępu oraz zwracać uwagę na aktualne trendy. Na szczęście te obowiązujące w 2023 r. wciąż wędrują w kierunkach bliskich modernizmowi, zatem możemy uznać, że nie zestarzeją się zbyt szybko.

Opracowano na podstawie materiałów firmy G-U.

Zobacz również

Aby włamywacz nie dostał się do naszego domu…

Aby włamywacz nie dostał się do naszego domu…

„Mądry Polak po szkodzie” mówi co prawda przysłowie, ale obecnie mamy do dyspozycji szereg rozwiązań, które pozwolą nam tej szkody...

Bezpieczeństwo ze smart-home

Bezpieczeństwo ze smart-home

Trwają wakacje. Wiele osób zastanawia się jak zabezpieczyć swoje mieszkania czy domy na czas wyjazdu. Mogą nam w tym pomóc...

Czytnik linii papilarnych – alternatywa dla klucza

Czytnik linii papilarnych – alternatywa dla klucza

Czytniki linii papilarnych to rozwiązania, które coraz częściej stosuje się w nowoczesnych budynkach. Zaletą biometrycznej kontroli wejścia jest przede wszystkim...