Czytnik linii papilarnych – alternatywa dla klucza

Red.: |Data publikacji:

Czytniki linii papilarnych to rozwiązania, które coraz częściej stosuje się w nowoczesnych budynkach. Zaletą biometrycznej kontroli wejścia jest przede wszystkim większy poziom bezpieczeństwa, a także brak konieczności posiadania klucza. W efekcie otwieranie drzwi jest komfortowe, proste i szybkie. Ale czytniki linii papilarnych to nie tylko prosta funkcja skanowania palca. Czym się różnią? Jaki wybrać do swojego domu? 

Zalety czytnika linii papilarnych

Czytniki to bezpieczne i komfortowe rozwiązania z zakresu biometrycznej kontroli dostępu. Bezpieczne, bo nie skanują wszystkich linii papilarnych, a jedynie określone punkty z odcisku palca. Komfortowe, bo drzwi z czytnikiem to drzwi zautomatyzowane, czyli wyposażone w silnik. Są zatem bardzo proste w obsłudze – wystarczy przeciągnąć palec przez czytnik, aby odryglować drzwi. Dzięki temu nawet duże i ciężkie drzwi, bez użycia klucza, otworzą zarówno małe dzieci, seniorzy, jak i osoby z niepełnosprawnością.

Czytnik linii papilarnych – na co zwrócić uwagę?

Komfort

Co do zasady czytnik linii papilarnych to urządzenie komfortowe – dzięki niemu nie trzeba otwierać drzwi przy pomocy klucza (a więc pamiętać o nim, pilnować go, szukać, jeśli się zawieruszy). Jednak domowa, biometryczna kontrola dostępu może mieć więcej zalet. Są na rynku czytniki, których oprogramowanie umożliwia komfortowe otwieranie drzwi także w sytuacji zmiany przyzwyczajeń, czyli np. innego ułożenia palca lub jego niewielkiego skaleczenia. Takie urządzenia poradzą sobie nawet z rozpoznaniem zmieniających się (rosnących) palców dzieci. Użytkownik nie musi się zatem martwić, czy czytnik zadziała.

Niektóre z czytników mogą również funkcjonować w wersji rozszerzonej, czyli w ramach systemu domowej kontroli wejścia (drzwi wyposażone w silnik, przepust kablowy, podpięte do centrali zarządzającej). Oznacza to, że domownik otworzy drzwi zdalnie, np. członkowi rodziny. Może także ustawić dostęp czasowy, w którym drzwi pozostają otwarte, np. podczas domowego przyjęcia. Diagnostyka systemu takiego czytnika również może odbywać się poprzez zdalne logowanie do systemu klienta.

Design

Budynki jednorodzinne, których drzwi wyposażone są w czytniki, to zazwyczaj obiekty nowe lub po gruntownej przebudowie i remoncie. Oznacza to, że wyróżniają się architekturą, dlatego ich właściciele poszukują rozwiązań nie tylko nowoczesnych, ale również takich, które swoim wzornictwem idealnie wkomponują się w drzwi wejściowe.

Warto także zwrócić uwagę na miejsce montażu czytnika, np. niektóre z nich montuje się na skrzydle drzwi, inne na pochwycie, a jeszcze inne na elewacji budynku (montaż natynkowy) przy drzwiach lub bezpośrednio na drzwiach – na skrzydle lub ramie. Im większa elastyczność pod kątem lokalizacji montażowej, tym łatwiej wkomponować urządzenie tego typu do strefy wejściowej.

Smart home

Systemy dostępu z czytnikami linii papilarnych wpisują się w ideę smart home, ponieważ łatwo je zintegrować z inteligentnym domem, a także rozbudować o dodatkowe funkcje. Oznacza to, że zautomatyzowany system kontroli wejścia z czytnikiem umożliwia wspomniane już zdalne otwieranie drzwi. Obsługa drzwi wejściowych na odległość odbywa się za pomocą urządzenia mobilnego (smartfon, tablet), poprzez aplikację. W niektórych urządzeniach jest też możliwość otwierania i zamykania drzwi na odległość. Ciekawym udogodnieniem są też powiadomienia push np. o tym, że dziecko otworzyło drzwi.

Opr. na podstawie materiałów firmy G-U.

Zobacz również

Aby włamywacz nie dostał się do naszego domu…

Aby włamywacz nie dostał się do naszego domu…

„Mądry Polak po szkodzie” mówi co prawda przysłowie, ale obecnie mamy do dyspozycji szereg rozwiązań, które pozwolą nam tej szkody...

Bezpieczeństwo ze smart-home

Bezpieczeństwo ze smart-home

Trwają wakacje. Wiele osób zastanawia się jak zabezpieczyć swoje mieszkania czy domy na czas wyjazdu. Mogą nam w tym pomóc...

Nowoczesne i bezpieczne drzwi

Nowoczesne i bezpieczne drzwi

Na modny wygląd drzwi ma wpływ nie tylko ich wygląd, ale też trendy związane z kontrolą wejścia, np. bezkluczowe otwieranie...