Dom Aktywny, czyli jaki?

Red.: |Data publikacji:

Idea Domu Aktywnego jest zwieńczeniem dotychczasowych dążeń projektantów i budowniczych domów do stworzenia budynku przyjaznego jego użytkownikom. Dom Aktywny łączy w sobie idee domu energooszczędnego, niemal pasywnego, domu bezpiecznego, inteligentnego, ale też samowystarczalnego energetycznie. Wszystkie te idee realizowane są w Domu Aktywnym przy ogromnym udziale fotowoltaiki, automatyki i najnowszych rozwiązań stolarki budowlanej.

Cechy Domu Aktywnego

Dom Aktywny jest:

  • energooszczędny
  • samowystarczalny energetycznie
  • inteligentny
  • komfortowy
  • bezpieczny

Dom Aktywny jest energooszczędny, niekiedy pasywny. Jeśli nawet nie w tabelarycznych wymaganiach instytutu z Darmstadt, to w praktycznym podjęciu idei domu o ciepłych ścianach, podłogach i poddaszach, w pełni szczelnego, wyposażonego w ciepłą stolarkę. Konstrukcja i technologia takiego domu stara się zapewnić jak najmniejsze straty ciepła uciekającego z jego wnętrza, ale też pamięta o jego nieprzegrzewaniu w upalne dni.

Dom Aktywny jest samowystarczalny energetycznie dzięki użyciu instalacji generującej zieloną energię pozyskiwaną ze słońca bądź z wiatru. Dzięki solarnemu dachowi, ale i solarnym szybom czy osłonom okiennym dom wytwarza tyle energii elektrycznej, że zazwyczaj wystarcza ona nie tylko do codziennego bytowania, ale też do solidnego ogrzania pomieszczeń w okresie zimowym. Szczególnie wówczas, gdy powierzchniami grzewczymi stają się szyby okienne i parapety.

 

Dom Aktywny jest inteligentny, gdyż wykorzystuje najnowsze technologie smart home, by nie tylko oszczędnie sterować światłem, ale też godzić funkcje grzewcze z potrzebami wentylacji. Pod nieobecność domowników taki dom sam obniży temperaturę wewnątrz pomieszczeń, a okna wykorzysta do przewietrzenia pomieszczeń. W ciepły słoneczny dzień sam rozciągnie markizy nad oknem, a w zimowy wieczór zaciągnie rolety. Dom Aktywny uczy się preferencji swoich domowników i w zależności od ich potrzeb tworzy scenariusze komfortowych dla nich warunków do mieszkania.

Dom Aktywny jest wreszcie bezpieczny, co zapewniają mu nie tylko inteligentne czujniki i system monitoringu, ale też wzmocnione konstrukcje okien, drzwi i rolet przeciwwłamaniowych. Ochrona przed włamaniem realizowana jest tu w sposób ponadstandardowy, ale bezpieczeństwo to także instalacja przeciwpożarowa, czujniki czadu czy wreszcie awaryjny system podtrzymywania napięcia. Bezpieczeństwo to również przejścia bez progów, drzwi i garaż sterowane smartfonem, ale też szyby, które nie skaleczą dziecka, gdy je stłucze. Dom Aktywny stara się być bezpieczny w każdym aspekcie codziennego życia.

Zobacz również

Systemy izolacji w placówkach medycznych

Systemy izolacji w placówkach medycznych

Pod mecenatem Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy rozpoczął się ogólnopolski projekt na rzecz promocji dekarstwa w Polsce. #DUMNYDEKARZ to inicjatywa, mająca na celu promocję zawodu dekarza i wykonujących go profesjonalistów, prowadzona na stronie internetowej www.dumnydekarz.pl.