Przydomowa szklarnia może służyć do całorocznej uprawy roślin, ale nierzadko aranżuje się ją jako pokój gier czy strefę relaksu ze spa czy jacuzzi. Kolejnym popularnym sposobem zagospodarowania jest urządzenie w niej kuchni lub jadalni.
Protoplastów ogrodów zimowych szukać można w XVI wieku, kiedy to w Europie zaczęły powstawać pierwsze oranżerie – przeszklone, parterowe, ogrzewane budynki, w których możliwa była uprawa roślin egzotycznych, głównie cytrusów. Pełniły one również funkcje rekreacyjne i towarzyskie, niejednokrotnie stając się miejscem spotkań – przykładem może być Stara Pomarańczarnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w której mieści się Teatr Stanisławowski. W czasach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego odbywały się w nim liczne przedstawienia.
Czynnikiem wpływającym na rosnącą popularność ogrodów zimowych jest fakt, że nie wymagają one pozwolenia – według polskiego prawa budowlanego, jeżeli ich powierzchnia nie przekracza 35 m2, wystarczy jedynie zgłosić zamiar budowy w Starostwie Powiatowym. Pamiętać jednak trzeba, że na powierzchni 500 m2 można zbudować dwie tego typu konstrukcje, ale żadna z nich nie może przekraczać 35 m2.
Na co zwrócić uwagę podczas budowy?
Przede wszystkim ogród zimowy musi współgrać z architekturą budynku. Trzeba także pamiętać o jego umiejscowieniu – zwykle przylega do zewnętrznej ściany, najlepiej w narożniku od strony południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Taka lokalizacja pozwala na optymalny dopływ światła i energii cieplnej, a także chroni przed wychłodzeniem wnętrza w zimie.
Już na etapie projektu warto podjąć decyzję o ogrzewaniu ogrodu. Zimne, tj. nieogrzewane, są tańsze w budowie, ale można z nich korzystać tylko sezonowo. Z kolei z ogrodów ogrzewanych można korzystać przez cały rok, ale należy pamiętać, że będą one droższe w budowie oraz do ich konstrukcji należy użyć wysokiej jakości materiałów.
Szkło – najważniejszy element ogrodu
– Największą część przegród zewnętrznych ogrodu zimowego zajmują szyby, więc należy wybrać takie szkło, aby zapewnić optymalne warunki i komfort użytkowania przez cały rok. Szyby powinny zatrzymywać ciepło zimą, a latem chronić przed nadmiernym przegrzewaniem i zapobiegać powstawaniu efektu szklarni – mówi Szymon Piróg z Pilkington Polska.
Szkło do ogrodu zimowego powinno odznaczać się niskim współczynnikiem przenikania ciepła szyby Ug a jednocześnie mieć właściwości przeciwsłoneczne. Takie połączenie zapewni całoroczny komfort w ogrodzie zimowym. Szkło do ogrodów zimowych powinno cechować się także wysoką przepuszczalnością światła, co pozwoli zmniejszyć koszty sztucznego oświetlenia zimowego ogrodu.
O domową oranżerię należy również odpowiednio dbać. Żeby utrzymać niezakłócony widok i wysokie właściwości techniczne przeszkleń, należy je regularnie myć łagodnym środkiem czyszczącym z dużą ilością wody. W tym przypadku można także rozważyć montaż szyb zespolonych, których zewnętrzną warstwą będzie szkło samoczyszczące. Pokryte jest ono powłoką zawierającą dwutlenek tytanu, który aktywowany promieniowaniem UV ze światła dziennego jest w stanie rozkładać zanieczyszczenia organiczne, a w czasie deszczu woda spłukuje z powierzchni szyby wszelkie uwolnione zanieczyszczenia. Zastosowanie szkła samoczyszczącego może przełożyć się na zmniejszone zużycie detergentów oraz wody.
źródło: Pilkington Polska
Zobacz również
Jak przygotować przydomową przestrzeń do letniego relaksu?
Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną1 16% zapytanych Polaków nie zamierza w okresie wakacyjnym opuszczać miejsca stałego...
Roleta i żaluzja – 6 istotnych różnic
Zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe ochraniają budynek przed promieniami słonecznymi – nie dopuszczają do nadmiernego nagrzania i naświetlenia...
Wszyscy cenimy kontakt z naturą
Na temat tego, jak cenne jest przebywanie blisko natury, napisano już wiele książek. Eksperci wciąż apelują, abyśmy widzieli w tym...