Sposoby na letnie upały w domu

Red.: |Data publikacji:

Zbliża się kolejna fala upałów. Jak zapewnić komfort we wnętrzach w trakcie gorącego lata? Warto sięgnąć po sposoby, które od dawna sprawdzają się w krajach śródziemnomorskich, jak np. zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne. Są nie tylko energooszczędne, ale także skutecznie chronią wnętrza przed nagrzewaniem.

Rolety velux
fot. Velux

Okres wakacyjny to od kilu lat rekordowy sezon pod względem temperatur. Najwyższa, jaką kiedykolwiek zanotowano w Europie, wynosiła 48,8°C i wystąpiła na Sycylii w 2021 r. Eksperci prognozują, że w wielu krajach fale upałów w szczytowym momencie lata mogą osiągać historycznie najwyższe temperatury. Dotyczy to również Polski, gdzie, nie tak dawno, bo w  2019 r., w miejscowości Ceber, zanotowano 38,3°C.  Powyżej 30°C latem nikogo już nie dziwi i zaczyna być normą. Jedno jest pewne – takie wysokie temperatury mogą mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto się na nie odpowiednio przygotować.

Jak twierdzą eksperci, w domu termometry powinny wskazywać poniżej 25°C w ciągu dnia w pokoju dziennym. Zdrowy sen zapewni nam natomiast temperatura poniżej 18°C, w dobrze wywietrzonej sypialni.

3 zasady, dzięki którym Twój dom będzie zdrowy latem

Przytulne, jasne, ale nieprzegrzane miejsce w domu, może decydować o tym, czy będziemy cieszyć się z upalnego lata. Relaksujące miejsce na poddaszu, gdzie można pracować lub po prostu odpocząć i poczytać, może umilić czas spędzony w domu pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednią ochronę przed nadmierną temperaturą. Warto wprowadzić rozwiązania, które zapobiegną niepotrzebnemu włączaniu klimatyzacji, a tym samym nadmiernej konsumpcji energii w domu.

rolety velux
fot. Velux

Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby latem w Twoim domu było komfortowo i zdrowo:

Po pierwsze – postaw na naturalną wentylację. Jest najtańszym i jednym z najlepszych sposobów na ochłodzenie domu, a także pomaga pozbyć się wirusów, zanieczyszczonego powietrza i wypełnia dom świeżym powietrzem. Aby uzyskać najlepszy efekt, należy otwierać okna znajdujące się na niższych kondygnacjach od chłodniejszej strony domu i te zainstalowane na parterze od strony cieplejszej. Okna należy otwierać wcześnie rano i w chłodniejszych godzinach wieczornych lub pozostawić otwarte na noc, zaś zewnętrzne rolety i markizy zamykać w ciągu dnia, gdy słońce najmocniej grzeje.

Zobacz również

Wnętrza inspirowane naturą

Wnętrza inspirowane naturą

Zieleń ma w sobie moc! Jej energia działa na ludzi pozytywnie, kojarzy się z witalnością, energią i optymizmem, których tak...

Światowe trendy w osłonach okiennych

Światowe trendy w osłonach okiennych

Mieszkańcy naszego globu są niezwykle zróżnicowani, róznią się także ich preferencje odnośnie osłon okiennych. To właśnie preferencje użytkowników kreują trendy,...

Inteligentne rozwiązania w mieszkaniach – mieszkać mądrze i komfortowo

Inteligentne rozwiązania w mieszkaniach – mieszkać mądrze i komfortowo

Nowoczesne technologie, proekologiczne materiały czy rozwiązania inteligentnego domu coraz częściej dostępne są dla nabywców mieszkań deweloperskich już w standardzie, bez dodatkowych...