Rachunki o 28 proc. niższe dzięki oknom

Red.: | Data publikacji:

Rekordowy wzrost cen prądu uderza w kieszenie Polaków. Eksperci podkreślają, że w tej sytuacji warto zmienić nawyki domowe, a w dłuższej perspektywie pomyśleć o inwestycji w energooszczędne rozwiązania, które pozwolą obniżyć rachunki, np. dzięki wymianie okien na nowe, trzyszybowe możemy zyskać nawet do 28 proc. oszczędności energii rocznie.

Najnowsze dane dla Polski nie napawają optymizmem – Narodowy Bank Polski prognozuje na rok 2023 wzrost cen energii ogółem o 30,9 proc. Tymczasem jeszcze przed wzrostem cen energii i szalejącą inflacją rosło w Polsce ubóstwo energetyczne. W 2020 roku z tym problemem borykało się ponad 21 proc. polskich gospodarstw domowych. Jak wskazują eksperci w VII edycji raportu Barometr zdrowych domów, opublikowanego przez firmę VELUX, skala tego zjawiska będzie narastała, gdyż obecnie weszliśmy w trwałą tendencję zwiększonych kosztów nośników energii, co przekłada się na wzrost wydatków na ogrzewanie budynków.

Wymiana okien to nawet do 28 proc. oszczędności energii rocznie

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem, które długofalowo pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji budynków, zwłaszcza kosztów ogrzewania, jest termomodernizacja domu. Duże straty ciepła powoduje najczęściej słaba izolacja cieplna budynku, dachów oraz okien – złej jakości i nieenergooszczędne okna nie pozwalają na optymalne doświetlenie pomieszczeń i korzystanie z benefitów energii słonecznej przenikającej przez szyby. Co więcej, w nieremontowanych domach może występować tzw. syndrom chorego budynku. Niedogrzane i niedoświetlone pomieszczenia, wilgoć, pleśń i grzyb negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Kompleksowa termomodernizacja to duża inwestycja, która najczęściej jest rozłożona w czasie. Nawet zimą warto pomyśleć np. o wymianie stolarki okiennej – nie wymaga to remontu całego domu, a może znacznie poprawić warunki termiczne panujące w naszym domu i przyczynić się do obniżenia rachunków.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez firmę VELUX, wymiana okien dachowych na nowe trzyszybowe okna dachowe VELUX o współczynniku Uw 1,0 W/m2K wiąże się z oszczędnością energii nawet do 28 proc. rocznie. Co więcej, dzięki takiej wymianie możemy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1-2 stopnie, zachowując ten sam poziom komfortu termicznego, gdyż nowe okna będą chroniły przed chłodem i stratami ciepła.

W wielu polskich domach są okna, które warto już wymienić, szczególnie, że obecnie oferowane rozwiązania są znacznie bardziej energooszczędne, dzięki czemu mogą mieć znaczący wpływ na zmniejszenie energochłonności budynku. Dla przykładu, w przypadku wymiany okna dachowego na trzyszybowe okno dachowe VELUX o współczynniku Uw 1,0 W/m²K,, straty ciepła dla okna mogą zmniejszyć się nawet o ponad 60 proc. Wybierając okna zwracajmy uwagę na materiał, z jakiego są wykonane oraz konstrukcję szyby. Im więcej tafli szkła i komór międzyszybowych, tym okno będzie cieplejsze. Istotny jest również poprawny montaż wykonany zgodnie z instrukcją i sztuką dekarską – radzi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX.

budowa domu zimą

Skorzystaj z dofinansowania

Nadal można korzystać z dwóch źródeł dofinansowania do wymiany okien. Program Czyste Powietrze, pozwala uzyskać dotację lub niskooprocentowaną pożyczkę na podstawie kryterium dochodowego. Z kolei ulga termomodernizacyjna daje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków termomodernizacyjnych. Ulga termomodernizacyjna – do 53 000 zł – obowiązuje od 2019 r. Dowodem poniesionych wydatków jest faktura VAT. Ulgę można łączyć, np. z dotacją z programu „Czyste Powietrze”. Odliczeniu podlegają materiały budowlane, instalacje grzewcze oraz usługi termomodernizacyjne. W przypadku okien dachowych można uzyskać dofinansowanie zarówno na okna oraz prace wykonawcze, jak i na cały system ciepłego montażu razem z nową wnęką okienną.

Wsparcie w procesie wymiany okien dachowych

Planując wymianę okien dachowych można zgłosić się samodzielnie do sklepu z oknami lub wypełnić formularz on-line i poczekać na kontakt przedstawiciela VELUX. Eksperci pomogą w dobrze odpowiedniego typu okna dachowego, a także rolet wewnętrznych i zewnętrznych, które dodatkowo podniosą komfort na poddaszu. Dodatkową wskażą hurtownię w okolicy, w której będzie można uzyskać wsparcie w całym procesie wymiany okien: od wyceny po profesjonalny montaż.