Ile dzisiaj kosztuje wymiana okien?

Red.: | Data publikacji:

Cena okna zależy od materiału z jakiego jest zrobione i od jego wyposażenia. Podobnie jak w autach, w których dopłacamy za kolor, za klimę, za ABS i dziesiątki innych dodatków – ceną wyjściową jest tu wersja basic – bez dodatkowego wyposażenia. W przypadku okien, taką wersją BASIC jest okno tworzywowe z białą ramą, okuciami obwiedniowymi i trzyszybowym pakietem szybowym.

Standardem cieplnym okien w nowych budynkach jest ten, charakteryzujący się współczynnikiem izolacyjności cieplnej Uw<0,9 W/mkw.*K. W połowie roku 2022 średnia cena takiego przeciętnego okna oscylowała wokół stawki 700 zł/mkw. netto (bez VAT-u). Oznacza to, że przeciętne okno o wymiarach 150×150 cm kosztowało netto ok. 1600 zł.

Wymieniać okna samemu czy zlecić ekipie?

Dlaczego podajemy tą cenę bez VAT-u? Ponieważ wysokość stawki tego podatku zależy od tego czy kupujemy samo okno, które sobie sami zamontujemy czy też kupujemy je z usługą wymiany, gdzie ekipa montażowa stare okno zdemontuje, a potem w jego miejsce wstawi nowe. W pierwszym przypadku zapłacimy 23 procent VAT, a więc dodatkowo ok. 370 zł. Dołożymy do tego własną pracę (wykucie starego okna, wyrównanie ościeża, montaż nowego okna, uszczelnienie, obróbki ościeża), ale za okno zapłacimy w sumie 1970 zł. Plus oczywiście jakieś kotwy i wkręty mocujące, plus pianka montażowa i taśmy paroszczelne, plus masa tynkarska. Razem nie powinno to być jednak więcej niż 2100 zł.

W przypadku zlecenia tych prac ekipie montażowej zapłacimy VAT w wysokości 8 procent, a więc dodatkowo do okna dopłacimy ok. 130 zł, w sumie płacąc za nie 1730 zł. Tyle, że musimy jeszcze zapłacić za prace montażowe. Średnia stawka za taką usługę wynosi dzisiaj ok. 80 zł za metr obwodu okna (już z VAT-em), a więc w przypadku okna 150×150 cm będzie nas to kosztować ok. 480 zł. W sumie, razem z oknem zapłacimy w takiej opcji ok. 2200 zł. O 100 zł więcej niż w przypadku samodzielnego wykuwania i montowania.

Ile więc kosztuje wymiana okien?

Czy warto dopłacić i zlecić te prace ekipie montażowej? Naszym zdaniem zdecydowanie tak! Po pierwsze zrobią to fachowo. Po drugie: wyregulują i dadzą nam gwarancję jakości wykonanych prac. Po trzecie: przywiozą nowe okno i zabiorą do utylizacji to stare. To zdecydowanie jest warte tych 100 złotych, a przecież z tego jeszcze coś możemy „utargować”.

Podsumowując: W przeciętnym, dwupokojowym mieszkaniu, gdzie mamy 3-4 okna, całkowity koszt wymiany powinien się zamknąć w kwocie 10 000 zł. A wracając do wcześniejszego przykładu średniej wielkości domu z oknami o powierzchni 20 mkw. koszt ten nie powinien obecnie przekroczyć kwoty 20 000 zł. Oczywiście mówimy cały czas o okiennej wersji BASIC czyli o oknach tworzywowych, białych, z 3-szybowym pakietem szyb zespolonych. Pamiętajmy przy tym, że nie musimy od razu wymieniać wszystkich okien – proces ten możemy rozłożyć sobie na 2-3 sezony. Ale czy warto tak robić? O tym napiszemy w rozdziale o opłacalności wymiany okien.

Po aktualne, szczegółowe wyliczenie kosztów wymiany powinniśmy się zwrócić do najbliższego,  profesjonalnego salonu z oknami.