Czy warto zainwestować w okna drewniane?

Red.: | Data publikacji:

Lato niewątpliwie kojarzy się nam z wakacjami, ale to także dobry okres na przeprowadzenie remontu w domu.  Wymieniając okna musimy zdecydować się czy ich ramy będą z tworzywa, z aluminium, a może z drewna?  Dzisiaj pokazujemy zalety okien z ramami drewnianymi.

Dlaczego warto zainwestować w okna drewniane?

Stolarka okienna to ważny element każdego domu i mieszkania. Osoby mające zamiar zakupić okna często zastanawiają się jakie wybrać, plastikowe, stalowe, aluminiowe, a może drewniane. Wybór materiału, z którego wykonane zostaną okna, to bardzo ważna decyzja. Będzie ona warunkowała nie tylko estetykę, ale też wpłynie na funkcjonalność i trwałość. Doda też naturalnego charakteru każdemu pomieszczeniu, co wpływa bezpośrednio na komfort użytkowania. Okna drewniane mogą być droższe niż te z ramami plastikowymi, ale ich właściwości i estetyka czynią je wartymi inwestycji.

eko-okna okna drewniane

Okna drewniane przyjazne dla środowiska

Drewno jest naturalnym surowcem, które pozyskuje się z drzew przeznaczonych do planowanej wycinki. Minimalizuje się w ten sposób negatywny wpływa na środowisko naturalne, ponieważ w miejscu ściętego drzewa sadzi się nowe.
Drewno to surowiec biodegradowalny, który ulega naturalnemu rozkładowi. Odpady powstałe przy obróbce drewna z powodzeniem można wykorzystać w produkcji płyt wiórowych, kartonów czy papieru. Okna drewniane są najbardziej ekologicznym produktem wśród wszystkich rodzajów stolarki okiennej. Warto wspomnieć, że mają duży wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie. Są bardziej higieniczne, nie ładują się elektrostatycznie, co w ostateczności ogranicza przyciąganie kurzu i tym samym obniża wywoływanie reakcji alergicznych wśród domowników. W większym stopniu też regulują wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Ku zaskoczeniu wielu, okna drewniane mają również wysoką odporność na działanie ognia. Drewno spala się powoli i nie wydziela szkodliwych dla zdrowia substancji.

Korzyści płynące z posiadania drewnianych okien

Poniżej przedstawiamy kilka korzyści:

  • Szczelność – są bardziej szczelne niż okna plastikowe lub metalowe. Dzięki temu można zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie. Okna drewniane z powodzeniem mogą spełniać normy dla domów energooszczędnych i pasywnych.
  • Wyciszenie – hałas z zewnątrz nie będdzie dochodzić do środka, ponieważ drewno jest dobrym materiałem izolacyjnym/akustycznym.
  • Estetyka – okna drewniane dodają niepowtarzalnego charakteru każdemu wnętrzu.
  • Ekologia – drewno jest naturalnym surowcem, które można ponownie przetworzyć lub wykorzystać do innych celów po ich zużyciu.
  • Bezpieczeństwo – łatwy montaż funkcji i systemów antywłamaniowych.

eko-okna okna drewniane

Jaka jest trwałość okien drewnianych?

Są one bardzo trwałe i mogą służyć przez wiele lat pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji. Na ich żywotność wpływa wiele czynników takich jak:

  • Prawidłowy montaż – ważne jest, aby okna drewniane umocowane zostały po tynkowaniu i innych działaniach budowlanych.
  • Właściwa eksploatacja – należy zwrócić uwagę na to, aby nie powstawały żadne uszkodzenia mechaniczne, które mogą pojawić się wskutek użycia zbyt dużej siły podczas zamykania lub otwierania.
  • Utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu w okresie grzewczym – nagłe jej obniżenie może spowodować powstawanie szronu na szybach lub wilgoci.
  • Regularne mycie i konserwacja drewna – to kolejne czynniki, które wpływają na żywotność okien.

Czy okna drewniane podnoszą prestiż mieszkań?

Okna drewniane można dopasować do każdego wnętrza – zarówno nowoczesnego, minimalistycznego, loftowego, klasycznego czy rustykalnego. Drewno to także materiał żywy, który oddycha i może się zmieniać wraz z upływem czasu – przez co nigdy nie jest monotonne i daje duże możliwości aranżacyjne.

Dla wielu osób urok naturalnego drewna ma ogromne znaczenie, dlatego też producenci okien plastikowych i aluminiowych oferują profile drewnopodobne, które są imitacją drewna. Jednak to nie to samo. Okna drewniane są nadal uważane za jeden z najbardziej eleganckich i prestiżowych produktów na rynku. Kupując je otrzymujemy gwarancję wysokiej jakości i trwałości. To rozwiązanie dla wszystkich osób, które cenią przywiązanie do natury.

opr. na podstawie materiałów firmy Eko-Okna S.A.