Dlaczego warto wymienić okna?

Red.: | Data publikacji:

Każdego roku kilka milionów Polaków wymienia okna w swoich domach i mieszkaniach. Są to najczęściej dobrze przemyślane decyzje i nie zawsze związane jedynie z chęcią oszczędzania ciepła uciekającego przez stare, zniszczone okna. Korzyści z wymiany okien jest bowiem dużo więcej.

Ciepło

Zapobieganie ucieczkom ciepła przez zimne, nieszczelne okna są pierwszorzędnym oczywiście motywem myślenia o ich wymianie u większości klientów kupujących okna. I słusznie, bo tą drogą możemy tracić nawet 1/3 ciepła w naszym domach i mieszkaniach. Straty te odbywają się nie tylko przez zimną szybę, ale też przez szczeliny pomiędzy skrzydłem okna a jego futryną, a nawet przez szczeliny wokół okna. Nowe okna o izolacyjności cieplnej Uw poniżej wartości 1,0 są zazwyczaj 2-3 razy cieplejszej niż te stare, dzięki czemu pozwalają bardzo wyraźnie zmniejszyć rachunki za energię cieplną. O ile? To zależy od łącznej powierzchni okien w domu/mieszkaniu i stanu okien wymienianych, może to być nawet kilka tysięcy złotych w sezonie grzewczym, a dokładniej opiszemy to w kolejnych odcinkach naszego cyklu „remontowego”.

Cisza

Szczelinami wokół skrzydeł i całego okna, przez które ucieka ciepło z pomieszczeń, wnika zimne powietrze z zewnątrz, ale też wnikają zewnętrzne hałasy. Nie jest to problemem w domach stojących na ustroniu, jednak dorasta do rangi życiowego kłopotu, jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy. Montując nowoczesne, szczelne okna o izolacyjności cieplnej na poziomie 32-35 dB radykalnie zmniejszamy ilość dźwięków docierających do wnętrza ze świata zewnętrznego. W wielu przypadkach redukcja tego hałasu jest cztero- bądź nawet ośmiokrotna! To dlatego komfort ciszy jest kolejnym czynnikiem wpływającym na decyzję o wymianie okien na nowe, cichsze.

Szczelność

Nieszczelne okna, zużyte uszczelki lub ich całkowity brak, są bardzo często powodem przeciekania okien. Objawia się to najczęściej przy dużych, zacinających ulewach, kiedy masy deszczu spływają po szybach, a wiatr dodatkowo wpycha tą wodę w szczeliny. Zauważamy wtedy strużki wody płynące po parapecie (bądź po parkiecie!), a jedynym ratunkiem okazuje się położenie tam jakichś ręczników na czas ulewy. Nowe, szczelne okna zapobiegają takim sytuacjom, bo wyposażone są w dwie, a nie raz i w trzy rzędy uszczelek na całym swoim obwodzie. Ryzyko przeciekania takich okien jest już naprawdę niewielkie.

Wentylacja

Stare okna już w momencie ich montowania obliczone były na nieszczelność, by przez nie właśnie dochodziło do mieszkań powietrze z zewnątrz. Bardzo częstą praktyką było wówczas wycinanie fragmentów uszczelek, by tego powietrza mogło dotrzeć jeszcze więcej. Nowoczesne okna z założenia są szczelne, a funkcję rozszczelnienia spełniają specjalne nawiewniki lub stopniowane uchylenie skrzydła okiennego. W ten sposób to użytkownik decyduje ile tego powietrza ma wpływać do pomieszczenia, by czuł się w nim komfortowo i nie odczuwał niekorzystnych przeciągów. Dopływ świeżego powietrza jest niezbędny dla zdrowego klimatu pomieszczeń, ale nowoczesne okna pozwalają nam sterować strumieniem tego powietrza.

Bezpieczeństwo

Okna wbudowane na parterze budynków lub wychodzące na balkon czy taras, zawsze są łakomym kąskiem dla włamywaczy. One pierwsze są przez nich rozważane jako miejsce włamania. Stare okna można dość łatwo otworzyć z zewnątrz podważając skrzydło większym śrubokrętem – trwa to kilka sekund. Wymieniając okna na parterze można zastanowić się nad ich wersją przeciwwłamaniową – taką ze wzmocnioną szybą i specjalnymi okuciami. W tym miejscu uwaga: takie okna nie uchronią nas na 100% przed włamaniem, natomiast z całą pewnością utrudnią włamywaczowi jego robotę, a być może wobec wyraźnego oporu, zniechęcą go do kontynuowania niecnych zamiarów.

Podsumowanie

Jak widać z powyższego powodów wymiany okien w naszych mieszkaniach może być wiele. Niekiedy decyduje o tym chęć zaoszczędzenia na rachunkach za ogrzewanie, innym razem odcięcie się od hałasu zewnętrznego, a jeszcze innym ochrona przed zalaniem. Powodem może być również chęć świadomego sterowania ilością świeżego powietrza w domu, ale czasami też chęć zabezpieczenia przed włamaniem lub po prostu lepsza estetyka. Wszystkie te powody są w pełni uzasadnione i zrozumiałe. Tym kierują się każdego roku miliony inwestorów wymieniających okna w swoich domach i mieszkaniach. Jeśli więc myślimy o wymianie okien to pamiętajmy, że każdą z tych korzyści możemy otrzymać we wspólnym pakiecie.