Czym się różni PSK od HST?

Red.: | Data publikacji:

Rozwierane drzwi balkonowe powoli przechodzą do historii. Teraz najmodniejsze są systemy przesuwne, które wpisują się w aktualne trendy architektoniczne oraz są znacznie bardziej praktyczne. Czym się różnią popularne systemy PSK od HST?

Gdy chcemy mieć w naszym domu efektowne wyjście na balkon lub taras, które nie będzie ingerowało w przestrzeń naszych mieszkań, jak klasyczne rozwierane drzwi balkonowe, najczęściej decydujemy się na jeden z popularnych systemów przesuwnych. Do najpowszechniejszych zaliczają się dwa: PSK oraz HST. Czym od siebie się różnią i co kryje się za tymi tajemniczymi skrótami?

PSK to skrót pochodzący z języka niemieckiego Parallel-Schiebe-Kipp-Tür, a oznacza drzwi uchylno-przesuwne. W tym systemie skrzydło ruchome za pomocą ruchu klamki najpierw się uchyla a następnie przesuwa po prowadnicy zainstalowanej, znajdującej się w dolnej części konstrukcji (w ościeżnicy). Skrzydła stałe i ruchome tworzą po zamknięciu linię prostą.

HST (czasem określane też mianem HS) to również skrót z języka naszych zachodnich sąsiadów – Hebeschiebe Tür. Oznacza on drzwi podnoszono-przesuwne. W przypadku tego typu konstrukcji ruchome skrzydło najpierw podnosi się, po czym można je przesunąć po progu. Jest to proste i nie wymaga użycia dużej siły.

Jaki system wybrać? Wszystko zależy od Twoich potrzeb.

Zalety systemu HST:

  • możliwość projektowania większych konstrukcji
  • proste i lekkie otwieranie
  • niski próg

Zalety systemu PSK:

  • Niższa cena
  • Dopasowanie do większości okien, również do tych o ekonomicznych i tanich profilach
  • Dobry kompromis pomiędzy tradycyjnymi oknami balkonowymi a droższymi systemami HST

Zobacz, jak działają oba systemy:

foto: GU