Budowa domu, zwłaszcza w okresie pandemii, wymaga od nas jeszcze lepszej organizacji i dogłębnego przygotowania na każdym etapie inwestycji. Jak zatem zaplanować budowę, aby – mimo pandemicznych trudności – uczynić ją jak najsprawniejszą?
Planując budowę domu w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej działki. Na tym etapie sprawdźmy też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie budynku. Zapisane w nim będą m.in. szczegółowe wymagania dotyczące granic terenu, wysokości danej zabudowy, możliwej ilości kondygnacji, sieci uzbrojenia a czasem nawet kolorystyki elewacji czy pokrycia dachu.
– Jeżeli wybrany przez nas teren nie znajduje się w tym planie, wtedy należy pozyskać decyzję o warunkach zabudowy. Dzięki dopełnieniu wszystkich formalności, w dalszej kolejności będziemy w stanie pozyskać pozwolenie na rozpoczęcie budowy – mówi Rafał Buczek, ekspert AWILUX.
Projekt a okna
Po znalezieniu działki spełniającej nasze wymagania, kolejnym etapem budowy jest wybór lub opracowanie projektu inwestycji. Będzie to również idealny moment na to, aby skonsultować wybór stolarki okiennej i wybrać rozwiązania technologiczne, które zastosujemy w naszym przyszłym domu. Najlepiej zająć się tym już na etapie pomysłu na projekt.
– Wybór projektu wymarzonego domu to najlepszy czas na to, aby skonsultować nasze decyzje z wykwalifikowanym doradcą z branży okiennej. Dzięki temu łatwo ustalimy nasze potrzeby, skonfrontujemy je z możliwościami technologicznymi oraz idącymi za tym ograniczeniami, sposobem ogrzewania budynku czy funkcjonalnością stolarki okiennej. Chcemy, aby nasz dom był jasny i nasłoneczniony? Postawmy na duże przeszklenia. Jeżeli pragniemy pomieszczeń, które mają być doświetlone, a w projekcie przewidziane są za małe otwory – przedyskutujmy wybrany projekt ze specjalistą – wyjaśnia Rafał Buczek.
Tego typu porady mogą zaowocować późniejszą wyższą użytecznością budynku. Pozwolą również zminimalizować prawdopodobieństwo niewłaściwego wykonania wizji projektowej, skutkujące niedopasowaniem rozwiązań do potrzeb i możliwości inwestora.
Finanse i… opóźnienia
Decydując się na budowę własnego domu, zwłaszcza w niepewnym okresie pandemii,nie liczmy na to, że wszelkie opinie, decyzje i uzgodnienia urzędowe załatwimy „od ręki”. Przeciwnie, ze względu na ograniczenia epidemiczne procesy te przeciągają się miesiącami. Jak długo, to już jest zależne od konkretnego urzędu czy instytucji. Warto to wcześniej sprawdzić i uzbroić się w cierpliwość.
Nie możemy też zapomnieć o możliwościach finansowych oraz budżecie, którym aktualnie dysponujemy. Chodzi tutaj o to, by za naszymi planami i zmiennymi cenami materiałów i usług, podążało posiadane przez nas finansowanie.
– Planowanie finansowe jest szczególnie istotne w aktualnym czasie, kiedy dostępność materiałów jest ograniczona, ich ceny bardzo zmienne, a czas ich dostarczenia – wydłużony. Inwestorzy powinni więcej uwagi poświęcić wcześniejszemu poszukiwaniu wykonawców i materiałów, co pozwoli im sprawnie przeprowadzić prace budowlane. Trzeba być także przygotowanym na to, że czas budowy, który początkowo planowali, w obecnej sytuacji ulegnie zmianie – tłumaczy Rafał Buczek – Jeżeli myślimy o kredycie, musimy wziąć pod uwagę to, że ceny nieruchomości czy materiałów budowlanych cały czas rosną – nie tak szybko, jak w w I połowie tego roku, ale ten wzrost jest wciąż odczuwalny. Dlatego, zanim zdecydujemy się na inwestycję, najpierw sprawdźmy, czy faktycznie otrzymamy kredyt w takiej kwocie, by pokrył aktualny wzrost cen.
Materiały i wykonanie
Jak wygląda sytuacja z dostępnością materiałów budowlanych w bieżącym okresie? Inwestorzy muszą liczyć się z tym, że aktualnie na rynku panuje wyjątkowo trudna sytuacja – brakuje w zasadzie niemal wszystkiego, począwszy od stali, a skończywszy na ociepleniu. Problem stanowi także dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, co również powoduje opóźnienia na budowach.
– Planując budowę domu, musimy zwrócić uwagę na te wszystkie czynniki. Dlatego każda inwestycja musi być poprzedzona sprawdzeniem terminów dostaw materiałów budowlanych. Inwestorzy, którzy planują wybudować dom w ciągu 3 miesięcy do pół roku, tak jak było to do niedawna robione, będą niestety rozczarowani – mówi ekspert.
Okna przed murami
Czas dostawy okien i drzwi także niestety się wydłużył, niekiedy do 10 tygodni, a czasem nawet do kilkunastu. Kiedy powinniśmy zatem udać się do salonu stolarki, by wybrać i złożyć zamówienie na okna? Najlepiej to zrobić już na etapie zatwierdzonego projektu i uzyskania pozwolenia na budowę. Czas oczekiwania na okna zależny jest od firmy, koloru, specyfiki projektu, możliwości przygotowania okien i może dochodzić nawet do kilkunastu tygodni. Trzeba też mieć na uwadze zarezerwowanie ekipy montażowej, bo z reguły przy bardziej skomplikowanych realizacjach, montaż trwa od tygodnia, do nawet półtora czy dwóch.
Jak zatem planować budowę domu w okresie pandemii? Na pewno uzbrajając się w dużą cierpliwość i odporność na zmienne warunki rynkowe. Pamiętajmy o sprawdzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, o elastycznym finansowaniu, o wcześniejszym zamówieniu materiałów oraz wyborze ekip budowlanych, a także o tym, by wybrać okna zanim jeszcze powstaną mury.
Źródło: firma Awilux
na zdjęciach:
Agnieszka Jerzyk, mistrzyni świata w triathlonie, klientka firmy Awilux
Tagi
Agnieszka JerzykAwiluxdostępność materiałówoknaopóźnienia na budowieplanowanie budowyuzgodnienia urzędoweZobacz również
Jak dobrze kupić okna?
Izolacyjność termiczna, estetyka, długowieczność, konserwacja… Wybór okna może przyprawić o ból głowy. Poniżej kilka wskazówek istotnych zarówno dla kupujących okna,...
Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła ściany?
Dom musi trzymać ciepło w środku. Ile dokładnie – to wynika z przepisów budowlanych. Ustawowe normy zapotrzebowania na ciepło, a...
Budowa domu zimą – czy to możliwe?
Choć jeszcze kilka lat temu zima oznaczała konieczność przerwania budowy, obecnie dzięki nowoczesnym technologiom i produktom nie trzeba robić przestojów...