Okna dwukolorowe to ciekawe rozwiązanie, które zwiększa możliwości dopasowania produktu do wymagających potrzeb klientów. Barwę ramy okiennej możemy wybrać niezależnie od jej zewnętrznej i wewnętrznej strony. Zabieg ten pozwala dostosować kolor okna zarówno do elewacji budynku, jak i do wnętrza pomieszczeń. Jednak wybór dwóch barw, to dwa razy większy dylemat w podjęciu decyzji. W dzisiejszym artykule przybliżamy rozmaite rozwiązania, aby pomóc w rozwikłaniu tej kłopotliwej zagwozdki.
Konwencjonalne rozwiązania
W ostatnich latach szczególnie popularne stało się dobieranie ciemnych kolorów ramy okiennej do pozostałych elementów stolarki otworowej w opozycji do kontrastującej elewacji w jasnych barwach. Aktualnie w budownictwie nowoczesnym najbardziej pożądane są wszelkie odcienie szarości, zwłaszcza bazalt, antracyt oraz kolor grafitowy. Coraz częściej klienci sięgają także po barwę czarną. Natomiast budownictwo tradycyjne niezmiennie od lat charakteryzuje się stolarką drewnianą lub
aluminiową i PVC w okleinach drewnopodobnych.
Zastosowanie kontrastu w przypadku zewnętrznej ramy okiennej pozwala wyraźnie zaakcentować niebanalny charakter domu. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o wnętrza gospodarstwa. W środku pomieszczeń prędzej jesteśmy skłonni wtopić ramę okienną w otoczenie, akcentując wyraźniej inne
elementy, typu zasłony, kanapa czy roślinność. Warto pamiętać o tym, że wystrój wnętrz w ciągu całego życia zmieniamy wielokrotnie, stąd też charakterny kolor ramy okiennej może sprawiać nam problem w późniejszym dopasowaniu do określonego stylu. Niekoniecznie zewnętrzna barwa ramy okiennej wkomponuje się w założoną przez nas koncepcję wewnątrz pomieszczeń. Tutaj z pomocą przychodzą okna w bikolorze, dzięki którym kolorystykę każdej ze stron okna możemy planować niezależnie.
Najbardziej neutralną barwą i tą, po którą klienci sięgają najchętniej, jest klasyczna, tradycyjna biel. Nie koliduje ona z większością stylów wnętrzarskich i pozostawia przed mieszkańcami możliwość dowolnej aranżacji pomieszczeń.
Zabawa kontrastem
Nie każdą osobę zadowolą klasyczne rozwiązania. Style architektoniczne budynków w Polsce znacząco różnią się od siebie. Wiele osób lubi się odznaczać, pokazywać, że jest wyjątkowa, choćby akcentując własne mieszkania. Aby wyraźnie i stylowo odróżnić nasz dom od innych, warto wybrać kolor ramy okiennej w silnie kontrastującej barwie, która nada całości koncepcji wyjątkowego charakteru.
Bez wątpienia oryginalnym rozwiązaniem są kolory nietypowe dla stolarki otworowej w odcieniach zieleni, czerwieni oraz niebieskiego, takie jak np.: Moosgrun, Dunkelrot, Brillantblau. Kolory te można znaleźć w ofercie renomowanego producenta stolarki otworowej — firmy Nitus.
Zielona barwa na ramie okiennej idealnie będzie współgrać z kremową elewacją. Takie połączenie z pewnością nie pozwoli przejść obok budynku obojętnie. Okna o zielonej barwie świetnie wpasują się również do domów drewnianych, znakomicie podkreślając strukturę drewna i trend bliskości z naturą.
Okna w kolorze czerwonym doskonale sprawdzą się w budynkach z cegły bądź z elewacją imitującą cegłę. Czerwień ramy okiennej wraz z rdzawą cegłą idealnie współgrają ze sobą stylistycznie. Ciekawym pomysłem, jednak nieco bardziej ekscentrycznym, jest zamontowanie czerwonych okien w kontraście do szarej elewacji. Natomiast najbardziej ekstrawaganckim połączeniem, ale jednocześnie niezwykle atrakcyjnym jest czerwień z kolorem niebieskim lub intensywnym błękitem.
Natomiast ramy okienne w niebieskiej barwie znakomicie prezentują się na białej elewacji budynku, zwłaszcza w przypadku bielonego drewna. Naturalne połączenie tych barw często występuje w naturze, chociażby w przypadku chmur na niebie.
Bardziej niekonwencjonalne połączenie stanowią niebieskie ramy okienne w zestawieniu z elewacją w żółtych tonacjach kolorystycznych. Kompozycja tych dwóch mocno kontrastujących barw nie pozwala przejść obok obojętnie.
W przypadku wyboru oryginalnych kolorów ramy okiennej na zewnątrz budynku, wewnątrz najczęściej stosuje się wówczas bardziej stonowane barwy, aby zachować balans kolorystyczny całości projektu. W większości przypadków stawia się na bardziej neutralny kolor, typu: biel, krem czy jasna szarość, aby pozostawić sobie większe pole manewru w aranżacji pomieszczeń.
Odwrócone barwy
Dla niektórych budynków to białe ramy okienne będą najlepszym wyborem. Ten stonowany, uniwersalny kolor pasuje niemal do każdej koncepcji architektonicznej. Śmiało można jednak wyróżnić dwa wiodące schematy stylistyczne z bielą w roli głównej.
Jednym z nich jest zabawa tymi samymi barwami i działanie na zasadzie harmonii poprzez wtopienie ramy okiennej w jasne tło elewacji. Drugim schematem jest natomiast zabawa kontrastem, gdzie białe ramy okienne wyróżniają się na wyrazistej elewacji. Genialnym połączeniem jest biel z szarością lub w myśl budownictwa skandynawskiego biel z barwą niebieską lub czerwoną.
Co w takiej sytuacji z wewnętrzną stroną ramy okiennej? Jeśli wybierzemy także białą barwę, wówczas stosunkowo niskim kosztem osiągamy bardzo praktyczne rozwiązanie. Ramy okienne w całości pokryte klasyczną bielą posiadają niższą cenę w porównaniu do okien w innym kolorze. Stanowią świetne rozwiązanie dla osób, które poszukują estetycznych rozwiązań w rozsądnej cenie.
Potencjał aranżacyjny
Dzięki możliwości wyboru barwy każdej ze stron ramy okiennej osobno, znacząco wzrasta potencjał aranżacyjny całego projektu architektonicznego. Warto pamiętać o tym, że okna to nie tylko otwory w budynku, ale także ważny element estetyczny całości budynku.
Źródło: firma Nitus
Zobacz również
Jak przygotować przydomową przestrzeń do letniego relaksu?
Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną1 16% zapytanych Polaków nie zamierza w okresie wakacyjnym opuszczać miejsca stałego...
Roleta i żaluzja – 6 istotnych różnic
Zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe ochraniają budynek przed promieniami słonecznymi – nie dopuszczają do nadmiernego nagrzania i naświetlenia...
Wszyscy cenimy kontakt z naturą
Na temat tego, jak cenne jest przebywanie blisko natury, napisano już wiele książek. Eksperci wciąż apelują, abyśmy widzieli w tym...