Najlepszy projekt budynku aktywnego 2021

Red.: |Data publikacji:

Dużo mówi się o tym jak powinien wyglądać dom aktywny. Na aktywność budynku składa się komfort użytkowania,  zużycie energetyczne oraz adaptacja i dbałość o środowisko. Na podstawie tych Przedstawiamy najlepszy projekt roku 2021.

Projekty oceniane są ze względu na 3 główne kategorie: komfort, energia i środowisko. Najlepszy projektem wybrano projekt budynku szkoły w dzielnicy Luohu w chińskim Shenzen.

Szkoła Luohu najlepszy projekt Active House Awards 2021

Komfort

Zazielenienie dachu skutecznie izoluje promieniowanie cieplne z góry. Forma architektoniczna przeplatana jest korytarzami wentylacyjnymi, które służą do kierowania cyrkulacją wiatru. W budynku zastosowano materiały przyjazne dla środowiska, mające na celu zapewnienie jakości powietrza w pomieszczeniach. Architekt starał się w pełni wykorzystać światło naturalne. W celu zmniejszenia hałasu w klasie zastosowano najlepsze materiały dźwiękochłonne. Ponadto zadbał o to by w każdej klasie były kraniki do picia wody.

Energia

Architektura budynku racjonalnie wykorzystuje przestrzeń podziemną. Na powierzchni umieszczone zostały miejsce parkingowe i pomieszczenie, które nie ma wysokich wymagań oświetleniowych. Sztuczne oświetlenie jest automatycznie dostosowywane wraz ze zmianą światła dziennego, zapalając się gdy zbliża się zachód słońca. Do oświetlenia budynku wykorzystane są energooszczędne lampy, zaprojektowane w technologii chłodzenia bez zużycia wody.

Środowisko

Główne zalety: rozsądne rozplanowanie budynków i krajobrazu, ochrona pierwotnej naturalnej roślinności terenów podmokłych oraz podjęcie ekologicznych środków kompensacyjnych, takich jak odzyskiwanie i wykorzystanie czystej powierzchniowej gleby; Prędkość wiatru w strefie dla pieszych wokół budynku 1,5 m nad ziemią jest mniejsza niż 5m/s, prędkość wiatru w strefie odpoczynku jest mniejsza niż 2m/s, a współczynnik wzmocnienia prędkości wiatru na zewnątrz jest mniejszy niż 2m/ s. Z wyjątkiem pierwszego rzędu budynków zwróconych w stronę wiatru, różnica ciśnienia wiatru pomiędzy stroną nawietrzną i zawietrzną budynku nie przekracza 5Pa.

Zobacz również

Jak dobrze kupić okna?

Jak dobrze kupić okna?

Izolacyjność termiczna, estetyka, długowieczność, konserwacja… Wybór okna może przyprawić o ból głowy. Poniżej kilka wskazówek istotnych zarówno dla kupujących okna,...

Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła ściany?

Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła ściany?

Dom musi trzymać ciepło w środku. Ile dokładnie – to wynika z przepisów budowlanych. Ustawowe normy zapotrzebowania na ciepło, a...

Budowa domu zimą – czy to możliwe?

Budowa domu zimą – czy to możliwe?

Choć jeszcze kilka lat temu zima oznaczała konieczność przerwania budowy, obecnie dzięki nowoczesnym technologiom i produktom nie trzeba robić przestojów...