Drzwi zewnętrzne chronią nasz dom przed wieloma czynnikami, takimi jak nadmierny hałas, nieproszeni goście oraz mroźna temperatura. Warto wnikliwie przemyśleć ich zakup, ponieważ prawidłowo dobrane znacząco podniosą warunki mieszkaniowe całego budynku.
W jaki sposób sprawdzić poziom termoizolacji drzwi?
Mnogość produktów na rynku stolarki otworowej utrudnia wybór tych właściwych dla nas drzwi wejściowych. Znajomość pojęcia “współczynnik przenikania ciepła (U)” znacząco ułatwi podjęcie odpowiedniej decyzji. Wartość wspomnianego współczynnika stanowi podstawową informację, której należy się bliżej przyjrzeć podczas zakupu drzwi zewnętrznych. Im wyższa wartość współczynnika, tym więcej ciepła przedostaje się na zewnątrz budynku przez drzwi. Co to oznacza w praktyce? Drzwi o wysokim poziomie termoizolacji to drzwi posiadające niską wartość współczynnika przenikania ciepła.
Współczynnik przenikania ciepła a prawne wytyczne
Do końca roku 2020 współczynnik przenikania ciepła według prawnych wymagań nie mógł przekraczać 1,5 W/(W/m2K ). Od początku bieżącego roku 2021 wytyczne uległy zmianie. Aktualna wartość współczynnika przenikania ciepła drzwi zewnętrznych nie może przekroczyć 1,3 W/m2K . W budownictwie pasywnym jest ona jeszcze niższa i wynosi 0,7-0,8 W/(W/m2K).
Dbanie o środowisko naturalne jest obecnie niezwykle istotne, dlatego producenci drzwi zewnętrznych kładą duży nacisk na trzymanie się prawnych wytycznych oraz produkcję drzwi o bardzo wysokich parametrach termoizolacyjnych.
Poprawny montaż drzwi zewnętrznych
Nie tylko wybór odpowiedniego modelu drzwi jest istotny dla zachowania termoizolacji wewnątrz domu na odpowiednim poziomie. Równie ważna jest prawidłowa instalacja drzwi zewnętrznych ze szczególnym naciskiem na właściwe zabezpieczenie połączenia ościeżnicy z murem. Najlepszym kierunkiem będzie montaż przy użyciu dedykowanych taśm, co pozwoli uniknąć ryzyka powstawania mostków termicznych.
Przestrzeń pomiędzy ościeżnicą a murem warto wypełnić pianką poliuretanową. Można zastosować taśmy, które pomogą uregulować przepływ pary wodnej, zapobiegając powstawaniu wilgoci w warstwie izolacji termicznej. Po wewnętrznej stronie najlepiej zastosować taśmę paroizolacyjną, natomiast po zewnętrznej taśmę paroprzepuszczalną.
Źródło: firma Nitus
Zobacz również
Jak przygotować przydomową przestrzeń do letniego relaksu?
Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną1 16% zapytanych Polaków nie zamierza w okresie wakacyjnym opuszczać miejsca stałego...
Roleta i żaluzja – 6 istotnych różnic
Zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe ochraniają budynek przed promieniami słonecznymi – nie dopuszczają do nadmiernego nagrzania i naświetlenia...
Wszyscy cenimy kontakt z naturą
Na temat tego, jak cenne jest przebywanie blisko natury, napisano już wiele książek. Eksperci wciąż apelują, abyśmy widzieli w tym...