Jak przygotować okna przed jesienią?

Red.: |Data publikacji:

Przed nami zimniejsze miesiące, w których kluczowe mogą okazać się okna. Ich odpowiedni dobór oraz pielęgnacja mogą zapewnić nie tylko ciepło, ale i oszczędności, co jest szczególnie cenne w czasie gdy ceny energii idą w górę. Czasem wystarczy przekręcić śrubkę o 1 milimetr.

Czy na zimę reguluje się okna podnoszono-przesuwne?

Przygotowanie okien na zimę, czyli ich doszczelnienie, uzależnione jest od tego w jakim systemie są one wykonane. Okna tarasowe typu HS nie wymagają wielu przygotowań przed zimą i nie trzeba ich regulować. Jest to zresztą praktycznie niemożliwe z poziomu zwykłego użytkownika, gdyż w oknach podnoszono-przesuwnych typu HS wszystkie okucia są ukryte w ramie i skrzydle, więc aby zmienić jakiekolwiek ustawienia, trzeba by skrzydło zdemontować.

– Stanowczo odradzam samodzielne próby – jeśli – co zdarza się ekstremalnie rzadko – mechanizm wymaga jakiejś korekty, trzeba zgłosić się do fachowców. Jednak to, że okna tarasowe HS są praktycznie bezobsługowe, jeśli chodzi o regulację przed zimą, nie oznacza wcale, że ich nie trzeba na zimę przygotować. Po pierwsze okna trzeba umyć, najlepiej właśnie teraz. Po lecie na powierzchni okien znajduje się pył, który może rzeczywiście negatywnie wpłynąć na ich działanie, zwłaszcza na prowadnice. Pył osiada także w okolicy uszczelek, niszcząc je – dlatego tak ważne jest dokładne umycie uszczelek przed zimą – wyjaśnia Jarosław Wodzisławski, ekspert z działu technicznego G-U Polska.

Ostatnim krokiem w pielęgnacji jest zabezpieczenie uszczelek odpowiednim środkiem, na przykład wazeliną techniczną, którą obecnie można kupić jako spray. Dlaczego ważne jest natłuszczenie uszczelek? Dzięki temu odzyskają sprężystość, co bezpośrednio poprawia właściwości uszczelniające. W przypadku okien podnoszono-przesuwnych wszystko dzieje się za sprawą specjalnej konstrukcji. Podczas zamykania skrzydło drzwi wraz z uszczelką opada na próg, docisk tworzy się samoistnie. Oszczędność zawdzięczamy w tym przypadku… grawitacji.

Regulacja okien rozwierno-uchylnych – czy warto?

Inaczej wygląda sytuacja jeśli chodzi o rozwiązanie najczęściej spotykane w domach, czyli okna rozwierno-uchylne. Warto przed sezonem jesiennym przeprowadzić ich regulację, ponieważ możemy uzyskać lepszą szczelność okien w zimniejsze miesiące. Zapewni to mocniejszy docisk uszczelki, wystarczy odpowiednie ustawienie elementów okuć w ramie okiennej. Podczas zimy może okazać się to sprawą kluczową.

– Regulację typowych okien rozwierno-uchylnych możemy przeprowadzić samodzielnie. Na ramie widoczne są elementy okuć, które można regulować imbusem lub innym kluczem, w przypadku okuć G-U jest to TORX 15. W sytuacji modelowej po lecie będą one ustawione albo w pozycji „lato”, albo w pozycji neutralnej. Wystarczy zwiększyć docisk o 1 mm, aby uzyskać pozycję odpowiednią na zimę, ale – i to bardzo ważne – taka pozycja powinna być ustawiona na wszystkich elementach regulacyjnych. Chodzi o to, aby docisk na całym obwodzie okna był równomierny – radzi ekspert G-U Polska.

Przed zimą okna rozwierno-uchylne należy umyć, a uszczelki oraz okucia posmarować wazeliną techniczną przed ich regulacją. Poprawi to płynność działania mechanizmów oraz sprężystość i szczelność uszczelek. Najlepiej zrobić to tuż po lecie, kiedy dni bywają jeszcze ciepłe.

W okresie grzewczym zazwyczaj poszukujemy rozwiązań, które pozwalają na oszczędność energii cieplnej, szczególnie wobec rosnących rachunków. Domy pasywne, efektowne systemy grzewcze, docieplenie budynków, okna o odpowiednich parametrach termoizolacyjnych, progi niwelujące mostki termiczne – jest wiele elementów, które pozwolą nam zaoszczędzić. Trzeba jednak również pamiętać o takich drobnych sprawach, jak jesienna pielęgnacja i konserwacja, które poprawiają szczelność okien.

Źródło: firma G-U

Zobacz również

Nie tylko dużo przeszklenia

Nie tylko dużo przeszklenia

Zakup okna tarasowego jest inwestycją długoterminową. Dobrze dobrane mogą, np. podnieść estetykę domu czy zapewnić komfortowe przejście na taras. Czym się kierować przy ich wyborze?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wejściowych?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wejściowych?

Wybierając drzwi zewnętrzne, powinniśmy kierować się nie tylko ich walorami estetycznymi. Ważne są również aspekty techniczne, takie jak izolacja termiczna, funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Jak podnieść komfort użytkowania okien i drzwi?

Jak podnieść komfort użytkowania okien i drzwi?

Aby zwiększyć komfort użytkowania okien i drzwi dostępne są różne funkcjonalności. Możemy je wybrać indywidualnie w przypadku stolarki na zamówienie.