Niemal codziennie otwieramy i zamykamy okna, drzwi tarasowe czy drzwi. Dlatego przy ich wyborze szczególnie zwracamy uwagę na łatwość i płynność obsługi. Dodatkowo zarówno okna czy drzwi możemy wyposażyć w rozwiązania podnoszące komfort ich użytkowania czy zapewniające utrzymanie optymalnej temperatury wnętrza. Istnieje możliwość ich spersonalizowania, pod nasze potrzeby, jeśli wybraliśmy stolarkę wykonaną na zamówienie.
Po pierwsze komfort otwierania i zamykania
W przypadku modeli podnoszono-przesuwnych i przesuwnych przesunięcie skrzydła nie wymaga dużej siły i można to wykonać jedną ręką, gdyż ruchomy element porusza się po szynie zamontowanej w części progowej. W przypadku tych pierwszych konstrukcji dodatkowo może zostać zamontowany system łagodnego domykania skrzydła (Soft Close). Ma on za zadanie wyhamowanie skrzydła podczas zamykania i wprowadza je w ościeżnicę. Ponadto zwiększa bezpieczeństwo użytkowania, gdyż zapobiega też przytrzaśnięciu dłoni podczas zamykania. Dla tych, którym zależy na jeszcze większym komforcie użytkowania okien i drzwi, dostępne są elektryczne mechanizmy otwierania i zamykania, którymi możemy zdanie sterować przy użyciu smartfona czy pilota.
Jeśli nasz wybór padł na model rozwierno-uchylny, szczególnie o większym rozmiarze, mamy też do wyboru szereg rozwiązań ułatwiających ich użytkowanie, np. możemy je wyposażyć w blokadę błędnego położenia klamki zintegrowaną z podnośnikiem skrzydła. Zapobiega ona przekręceniu klamki do pozycji uchylnej przy otwartym oknie, a tym samym zapobiega wypadnięciu skrzydła z górnego zawiasu podczas zmiany jego pozycji. Innym dostępnym rozwiązaniem jest podnośnik, który ułatwia zamykanie okna. Hamulec w klamce to kolejna opcja, którą możemy zastosować w modelach rozwiernych i rozwierno-uchylnych. Dzięki niemu możemy zablokować otwarte skrzydło na dowolną szerokość. Ponadto zapobiega niekontrolowanemu zamknięciu lub uderzeniu o ościeżnicę w przypadku przykładowo nagłego podmuchu wiatru. Podobną funkcję w oknach uchylnych i rozwierno-uchylnych pełni stabilizator uchyłu. Warto również zainstalować zatrzask balkonowy, który ułatwi nam przymykanie drzwi balkonowych od zewnątrz.
Drzwi tarasowe z niskim progiem
Jeśli zależy nam na rozwiązaniu, które zapewni spójne połączenie tarasu/balkonu z salonem, warto wybrać drzwi tarasowe lub balkonowe z niskim progiem. Aby zaś wyeliminować ryzyko potknięcia przy przechodzeniu pomiędzy wnętrzem domu a tarasem lub balkonem warto zastosować specjalną nakładkę z aluminium.
Dla lepszej wentylacji i optymalnej temperatury wnętrza
Kiedy jest ciepło, chętnie wietrzymy nasze wnętrza, jednak kiedy jest chłodno, nie chcemy dopuścić do zbytniego jego wychłodzenia. Dlatego też warto pomyśleć o wyposażeniu drzwi tarasowych czy okien w odpowiednie mechanizmy, które zapewnią regulację intensywności wietrzenia pomieszczeń. Może to być opcja mikrowentylacji i stopniowanego uchyłu w przypadku konstrukcji rozwierno-uchylnych. Dzięki pierwszej z nich mamy możliwość delikatnego rozszczelnienia okna, zaś dzięki drugiej możemy uchylić skrzydło w kilku pozycjach. Warto pomyśleć też o nawiewnikach, które zostaną zamontowane fabrycznie, w przypadku ich wybrania przy składaniu zamówienia. Opcja mikrowentylacji również jest dostępna dla przesuwnych okien i drzwi tarasowych. Zapewnia ją ustawienie klamki w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu skrzydło ruchome nieznaczne zostaje odsunięte od ościeżnicy, co umożliwia przewietrzenie pomieszczenia.
Okna i drzwi o wysokiej izolacyjności to warunek utrzymania optymalnej temperatury w domu. Powinny by wyposażone w pakiety szybowe ze szkłem niskoemisyjnym, które ograniczą straty ciepła. Dodatkowo ich wyposażenie w ciepłe ramki dystansowe, wykonane z tworzywa sztucznego, pozwoli nam zwiększyć izolacyjność całego okna o ok. 6 proc. Obniżają one również ryzyko skraplania się pary wodnej na szybie wewnątrz pomieszczenia. Dodatkowym rozwiązaniem ograniczającym ubytki ciepła jest wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym, które ma lepsze właściwości izolacji cieplnej.
Funkcjonalności dla drzwi wejściowych
Dostępnych jest również szereg opcji poprawiających komfort użytkowania drzwi wejściowych. Przykładowo wkładka elektroniczna pozwoli nam na otwieranie domu za pomocą smartfona lub specjalnego breloka, bez użycia klucza. Zaryglowanie drzwi po domknięciu skrzydła drzwi umożliwia nam zasuwnica automatyczna. Ponadto możemy ją wyposażyć w przełącznik dzień-noc. W trybie dziennym możemy otwierać drzwi od zewnątrz bez klucza. Dla drzwi z pochwytem, który umożliwia otwieranie lub zamykanie skrzydła poprzez samo jego popchnięcie, dostępna jest też funkcjonalność umożliwiająca ich otwieranie bez klucza. Jest nią przycisk, który jest umieszczony po niewidocznej stronie pochwytu.
Jak widać z powyższego tekstu możemy wybierać spośród wielu rozwiązań, dzięki którym obsługa okien czy drzwi będzie komfortowa, a ponadto zapewnią pożądane warunki termiczne wewnątrz domu.
Opracowano na podstawie materiałów firmy VETREX.
Zobacz również
Nie tylko dużo przeszklenia
Zakup okna tarasowego jest inwestycją długoterminową. Dobrze dobrane mogą, np. podnieść estetykę domu czy zapewnić komfortowe przejście na taras. Czym się kierować przy ich wyborze?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi wejściowych?
Wybierając drzwi zewnętrzne, powinniśmy kierować się nie tylko ich walorami estetycznymi. Ważne są również aspekty techniczne, takie jak izolacja termiczna, funkcjonalność i bezpieczeństwo.
Czym się kierować przy wyborze drzwi tarasowych i balkonowych?
Odpowiednio dobrane drzwi tarasowe i balkonowe mogą zwiększyć atrakcyjność domu. Poza zapewnieniem efektów wizualnych oferują one również wysoką izolacyjnością cieplną...