Gaśnica to obowiązkowy element wyposażenia samochodów, miejsc użyteczności publicznej i zakładów pracy. A co z naszymi domami i mieszkaniami? Czy warto wyposażyć własne mieszkanie w gaśnicę? Odpowiedź jest prosta! Oczywiście tak! Dlaczego?
Jak podaje Państwowa Straż Pożarna każdego roku w Polsce dochodzi do ponad 140 000 pożarów, z czego co piąty pożar powstaje w domach. Tylko w pierwszych 11 miesiącach 2019 roku w budynkach mieszkalnych wybuchło 28 329 pożarów, w których zginęło 341 osób, a 2431 zostało rannych. Skutków tych pożarów udałoby się uniknąć, gdyby choć w części z nich znalazła się gaśnica. Zgodnie z polskim prawem w naszym domach i mieszkaniach nie ma obowiązku przechowywania gaśnic. Ale brak uregulowań prawnych nie powinien być dla nas wymówką, ponieważ w praktyce gaśnica może okazać się nieocenioną pomocą w przypadkach zaprószenia ognia.
Gaśnice to przenośne urządzenia, które służą do gaszenia pożarów w pierwszej fazie ich rozwoju. Działają zazwyczaj po ręcznym uruchomieniu, po którym samoczynnie wyładowuje się ich zawartość.
Ważne jest, aby gaśnica zawsze była sprawna – raz w roku powinna mieć przegląd i konserwację, które wykonuje uprawniony do tego specjalista. Każdy taki przegląd powinien być potwierdzony „kontrolką”, czyli nalepką określającą datę ostatniej i kolejnej okresowej kontroli.
Gaśnice oznaczone są różnymi symbolami w zależności od grupy pożarów, do gaszenia których są przeznaczone:
A – gaśnica przeznaczona do gaszenia pożarów materiałów stałych, w wyniku spalania których powstają żarzące się węgle. Takie materiały to np. drewno, węgiel, papier, tkanina.
B – gaśnica umożliwiająca gaszenie płonących cieczy i materiałów, które ulegają topnieniu – np. parafina, nafta, benzyna, alkohol.
C – gaśnica przeznaczona do gaszenia płonących gazów – np. wodoru, acetylenu, propanu, butanu itp.
D – gaśnica umożliwiająca ugaszenie płonącego metalu – np. litu, potasu, sodu.
E – gaśnica pozwalająca ugasić płonące instalacje elektryczne oraz urządzenia będące pod napięciem.
F – gaśnica do gaszenia płonących produktów żywnościowych, np. oleju i tłuszczów.
NALEŻY USTAWIĆ W TAKIM MIEJSCU, ABY DOSTĘP DO NIEJ NIE BYŁ UTRUDNIONY. KAŻDA GAŚNICA POSIADA INSTRUKCJĘ UŻYCIA, Z KTÓRĄ NALEŻY SIĘ KONIECZNIE ZAPOZNAĆ.
Nie tylko gaśnica do domu – czujnik dymu i czadu
Obok wyboru odpowiedniej gaśnicy, ważnym elementem systemu zabezpieczającego przed pożarem są czujniki dymu. Urządzenia tego typu powinny być ulokowane na każdej kondygnacji domu, najlepiej w centralnej części. Dzięki temu możliwe będzie wykrycie dymu dobywającego się z różnych pomieszczeń. Właściciele domów ogrzewanych za pomocą kotłów na paliwo stałe powinni także pomyśleć o czujnikach czadu – często jedno urządzenie może być jednocześnie detektorem i czadu i dymu, więc jest to praktyczne rozwiązanie.
Jak działają czujki tlenku węgla? Obejrzyj film stowarzyszenia Dom Bezpieczny:
Przegląd systemu grzewczego i instalacji wentylacyjnej
Tak jak dokonujesz przeglądu stanu technicznego swojego auta, powinieneś pamiętać również o systematycznych przeglądach systemu wentylacyjnego, eklektycznego i gazowego. Pamiętaj o konieczności udostępnienia lokalu odpowiednim służbom oddelegowanym przez wspólnotę lub w przypadku domu zadbaj o nie sam. To obok wyposażenia domu w gaśnicę i czujki, ważny element sprawnego systemu przeciwpożarowego w naszych domach i mieszkaniach!
Zobacz również
Aby włamywacz nie dostał się do naszego domu…
„Mądry Polak po szkodzie” mówi co prawda przysłowie, ale obecnie mamy do dyspozycji szereg rozwiązań, które pozwolą nam tej szkody...
Bezpieczeństwo ze smart-home
Trwają wakacje. Wiele osób zastanawia się jak zabezpieczyć swoje mieszkania czy domy na czas wyjazdu. Mogą nam w tym pomóc...
Nowoczesne i bezpieczne drzwi
Na modny wygląd drzwi ma wpływ nie tylko ich wygląd, ale też trendy związane z kontrolą wejścia, np. bezkluczowe otwieranie...