Bezpieczeństwo jest najwyższym dobrem, jakie posiadamy. Dzięki licznym systemom antywłamaniowym możemy czuć się bezpieczni i spokojni. Dlatego też warto zastanowić się nad tym aspektem przy kupowaniu drzwi oraz okien. W końcu to właśnie tą drogą złodzieje najczęściej dostają się do środka budynku.
Poziom zabezpieczeń antywłamaniowych
Istnieje kilka poziomów (klas) zabezpieczeń:
RC1: podstawowa ochrona przed włamaniem przy użyciu samej siły fizycznej.
RC2: ochrona przed otwarciem przy pomocy prostych narzędzi, jak śrubokręt.
RC3: nieco lepiej chroni przed otwarciem, zabezpiecza przed prostymi narzędziami czy łomem.
RC4: chroni przed użyciem siekiery, młotka, dłuta czy wiertarki akumulatorowej.
Warto zaznaczyć, że ochrona ta nie jest całkowita. Drzwi danej klasy mogą jedynie opóźnić otwarcie domu wspomnianymi metodami, czasem nawet do kilkudziesięciu minut.
Czy oznacza to, że żadne drzwi nie są bezpieczne? Teoretycznie włamywacz zawsze może dostać się do środka, jeśli jest odpowiednio do tego zdeterminowany. Przecież włamują się nawet do bankowych sejfów! Jednak im lepsze są drzwi antywłamaniowe, im w wyższej klasie RC, tym więcej wysiłku i trudu wymaga ich sforsowanie. To może zniechęcić i przeważnie zniechęca, znaczącą większość złodziei przed kontynuowaniem próby włamania się.
Warto pamiętać, że nawet najbardziej bezpieczne drzwi nie ochronią domu, w którym nie ma zamontowanychokien antywłamaniowych. Każde potencjalne wejście do domu powinno być zabezpieczone w ten sam sposób. Inaczej złodziej wybierze po prostu słaby punkt naszego domu i wejdzie tam, gdzie zabezpieczenia są najsłabsze. Dlatego posiadając drzwi antywłamaniowe minimum RC2, należy kupować także okna antywłamaniowe o minimalnej klasie ochrony RC2. W ten sposób każde wejście do domu jest chronione w ten sam sposób, na podobnym poziomie.
Jeśli więc chcemy natomiast kupić okna antywłamaniowe, powinniśmy zapytać sprzedawcę czy dany produkt spełnia założenia klasy RC2 lub RC3 dla całego okna. Najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed okazjonalnym włamywaczem jest połączenie zabezpieczeń mechanicznych (np. okno z certyfikatem RC2) i elektronicznych, czyli czujników kontroli otwarcia połączonych z centralką alarmową.
Już sama budowa okien czy drzwi przeciwłamaniowych gwarantuje domownikom podstawowe bezpieczeństwo. Możliwe jest jednak dalsze zwiększenie poziomu zabezpieczeń poprzez dodanie zasuwnic wielopunktowych czy bolców antywłamaniowych montowanych we drzwiach od strony zawiasów. A jeśli projekt drzwi zakłada instalację elementów przeszklonych, to są one wykonywane z hartowanego szkła także w odpowiedniej klasie odporności na włamanie.
Bezpieczne okna i drzwi powinny przede wszystkim znacząco utrudniać wejście do środka potencjalnemu złodziejowi. Już sama obecność drzwi włamaniowych w klasie RC3 powinna zniechęcić 90% włamywaczy. Dodatkowo zapewni to wypłacenie pieniędzy przez firmy ubezpieczeniowe w razie podjęcia próby włamania i uszkodzenia takich drzwi.
Źródło: firma Yawal
Zobacz również
Aby włamywacz nie dostał się do naszego domu…
„Mądry Polak po szkodzie” mówi co prawda przysłowie, ale obecnie mamy do dyspozycji szereg rozwiązań, które pozwolą nam tej szkody...
Bezpieczeństwo ze smart-home
Trwają wakacje. Wiele osób zastanawia się jak zabezpieczyć swoje mieszkania czy domy na czas wyjazdu. Mogą nam w tym pomóc...
Nowoczesne i bezpieczne drzwi
Na modny wygląd drzwi ma wpływ nie tylko ich wygląd, ale też trendy związane z kontrolą wejścia, np. bezkluczowe otwieranie...