Dom bez barier – jak go przystosować dla osób starszych i dzieci

Red.: |Data publikacji:

Niepełnosprawni domownicy, dziadkowie i małe dzieci mogą mieć problem z otwarciem ciężkich drzwi frontowych lub tarasowych. Urządzenie wnętrza tak, aby stało się przyjazne dla każdego, to zapewnienie innym i sobie niezależności oraz bezpieczeństwa.

Krok pierwszy – wejście do domu bez klucza

Najlepiej, aby drzwi wejściowe były zautomatyzowane. Automatyzacja pozwala na zainstalowanie rozwiązań, które ułatwiają wejście do domu osobom niepełnosprawnym, starszym lub dzieciom. Opiekun też będzie spokojny o swoich bliskich dzięki zdalnej kontroli drzwi. Pierwszym krokiem do tych udogodnień jest jednak instalacja odpowiedniego samoryglującego zamka. Można go połączyć z silnikiem, modułem sterującym i centralą zarządzającą inteligentnym domem. Drzwi same się zamykają i otwierają, także zdalnie. Koniec więc z zagubionymi kluczami. Dzieci nie muszą już wracać ze szkoły z kluczami na szyi. Wystarczy lekkie przekręcenie klucza lub stuknięcie w klamkę, by otworzyć dom. A w telefonie warto uruchomić aplikację, która poinformuje, czy drzwi są zamknięte, czy otwarte.

Dom bez barier – jak go przystosować dla osób starszych i dzieci

Jeśli okaże się, że są otwarte, możemy je zdalnie zaryglować lub otworzyć. Ale opcją wartą rozważenia jest także biometryczna kontrola dostępu, czyli czytnik linii papilarnych. Wystarczy tylko przeciągnąć palec przez specjalną płytkę na skanerze i gotowe. Trzeba jednak pamiętać o zainstalowaniu go na odpowiedniej wysokości, tak aby był dostępny np. dla dzieci lub osób poruszających się na wózku.

Dom bez barier – jak go przystosować dla osób starszych i dzieci

Krok drugi – swobodne wyjście na taras

Modne i efektowne drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne (typu HS) dla domowników mających problemy z poruszaniem bywają za ciężkie. Co prawda są wyposażone w mechanizmy, które ułatwiają otwieranie, ale przecież można skorzystać z dodatkowych osiągnięć techniki. Wystarczy zautomatyzować drzwi. Wyposażone w odpowiedni napęd będą się otwierały za pomocą pilota. Natomiast jeśli zamarzy Ci się otwieranie drzwi tarasowych przy użyciu telefonu albo głosowo, trzeba będzie napęd połączyć z modułem sterującym i centralą zarządzającą. Na komendy głosowe reaguje głośnik Google Home. Dlatego moduł i centrala powinny być z nim kompatybilne. Dzięki tym rozwiązaniom osoby niepełnosprawne lub dzieci mogą bezpiecznie otwierać nawet największe drzwi tarasowe, a opiekunowie kontrolować w aplikacji, czy drzwi zostały otwarte lub zamknięte, oraz zdalnie otwierać je lub zamykać.

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne z napędem mogą mieć także funkcję push & go, która zabezpiecza przed przypadkowym ich zatrzaśnięciem przez domownika, który znajduje się na zewnątrz. Drzwi push & go nie domykają się do końca, by umożliwić swobodny powrót do środka. Napędy w drzwiach tarasowych czasem wykrywają przeszkody. To idealna ochrona dzieci lub osób niepełnosprawnych przechodzących przez drzwi tarasowe, gdy skrzydło zostało już wprowadzone w ruch.

Dom bez barier – jak go przystosować dla osób starszych i dzieci

Krok trzeci – dom bez progów

Progi dla osób poruszających się na wózku stanowią często prawdziwą barierę – nierzadko oznaczają zamknięcie w domu bez możliwości samodzielnego wyjścia choćby na taras. Na szczęście zlikwidowanie progów – zarówno w drzwiach wejściowych, jak i tarasowych jest osiągalne.

Rozwiązaniem jest tzw. próg zlicowany z podłogą, który można umieścić w drzwiach wejściowych i tarasowych typu HS (na etapie ich montażu). Nie tworzy on żadnej bariery pomiędzy płaszczyznami podłoża z zewnątrz i z wnętrza mieszkania, umożliwiając bezpieczne i wygodne przejście osobom z niepełnosprawnościami

wyjaśnia Piotr Kosmowski z G-U Polska.

W przypadku drzwi tarasowych w przejściu znajduje się jedynie prowadnica o wysokości ok. 5 mm, niestanowiąca przeszkody dla mieszkańców. Nie są więc narażeni na upadek czy potknięcie się o niego.

Takie uniwersalne rozwiązania nadają się nie tylko do domów i mieszkań prywatnych. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ważne są bezpieczne przejścia i komfort użytkowników, np. w domach spokojnej starości, szpitalach, przedszkolach, hotelach.

Źródło: firma G-U Polska

Zobacz również

Sposoby na letnie upały w domu

Sposoby na letnie upały w domu

Zbliża się kolejna fala upałów. Jak zapewnić komfort we wnętrzach w trakcie gorącego lata? Warto sięgnąć po sposoby, które od...

Wnętrza inspirowane naturą

Wnętrza inspirowane naturą

Zieleń ma w sobie moc! Jej energia działa na ludzi pozytywnie, kojarzy się z witalnością, energią i optymizmem, których tak...

Światowe trendy w osłonach okiennych

Światowe trendy w osłonach okiennych

Mieszkańcy naszego globu są niezwykle zróżnicowani, róznią się także ich preferencje odnośnie osłon okiennych. To właśnie preferencje użytkowników kreują trendy,...