O 1/5 mniej rozpoczętych budów niż w ubiegłym roku

Red.: |Data publikacji:

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o budownictwie mieszkaniowym w okresie od stycznia do maja 2022 roku. W tym czasie oddano do użytku więcej mieszkań niż w ubiegłym roku, ale spadła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia oraz rozpoczętych budów.

W pierwszych pięciu miesiącach 2022 roku oddano do użytku 91,2 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 3,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2021. Inwestorzy indywidualni przekazali do eksploatacji o 7 proc. więcej mieszkań a deweloperzy o 2,3 proc. Powierzchnia użytkowa 1 mieszkania osiągnęła wartość 96,2 mkw. Tu niestety informacje o wzrostach się kończą. W okresie styczeń-maj 2022 roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 136 tys. mieszkań, a to oznacza spadek o blisko 4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. W przypadku inwestorów indywidualnych spadek wyniósł aż 13,4 proc.

Najbardziej jednak niepokojące są dane dotyczące mieszkań, których budowę rozpoczęto. Od stycznia do maja 2022 roku było ich 95,7 tys. Oznacza to duży spadek w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku, który wyniósł 19,5 proc. Deweloperzy rozpoczęli budowę 55,9 tys. mieszkań (o 23,2 proc. mniej), a inwestorzy indywidualni 38,4 tys. (o 12,6 proc. mniej).

Najwięcej mieszkań oddanych do użytkowania, których budowę rozpoczęto oraz na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym notuje się w województwie mazowieckim. Na kolejnych miejscach są województwa: wielkopolskie, małopolskie oraz dolnośląskie oraz śląskie.

Ponadto w raporcie GUS porównano dane o budownictwie mieszkaniowym z maja do kwietnia 2022 roku:

W maju, w porównaniu do kwietnia 2022 roku, spadła liczba mieszkań oddanych do użytkowania (o 6,3%), wzrosła natomiast liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (o 8,4%) i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 10,2%).

Zobacz również

Najwięksi producenci stolarki w USA

Najwięksi producenci stolarki w USA

W tym sezonie polska branża stolarki znacznie poprawiła swoje wyniki eksportowe na amerykańskim rynku, a ten ma ogromny potencjał. Może o tym świadczyć liczny „klub miliarderów” wśród tamtejszych producentów.

Dobre półrocze w Fart Produkt

Dobre półrocze w Fart Produkt

Fart Produkt minione półrocze zalicza do udanych. Dobre wyniki udało się osiągnąć m.in. dzięki wprowadzeniu nowych produktów do oferty.

Małkowski-Martech wycofuje się z NewConnect

Małkowski-Martech wycofuje się z NewConnect

Małkowski-Martech podsumował wyniki za drugi kwartał. Spółka odnotowała wzrost wartości przychodów, wyższe są także koszty. Podjęła też kroki, by wycofać się z rynku NewConnect.

1