Forum Branżowe - 10.2017

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU str. 2. Słońce w oknach
Gościem październikowego wydania jest Marek Trzciński, prezes zarządu Budvar Centrum. Opowiada on m.in. o sytuacji w branży stolarki. Wskazuje także na ewolucję podejścia do sprzedaży i rezygnacji z własnych salonów handlowych na rzecz współpracy z dystrybutorami. Jednym ze szczególnie interesujących wątków jest ten, dotyczący innowacyjności i wdrażania nowych, oryginalnych rozwiązań w firmie. W rozmowie nie mogło zabraknąć tematu obecnie poruszanego bardzo często. Mianowicie bezpieczeństwa w domu. Tutaj nasz gość wskazuje, jak ważna jest dbałość o rozmaite zabezpieczenia, w tym również stosowane w oknach i drzwiach. Zauważa także, że jednym z aspektów szeroko rozumianego bezpieczeństwa są rozwiązania tzw. inteligentne.

BRAMY str. 40. Metal, drewno czy tworzywo?
Dom jednorodzinny nie istnieje bez garażu. Oczywiście można samochód trzymać pod wiatą albo pod chmurką, ale przecież mało kto tak robi. Dlatego co jakiś czas przyglądamy się bramom garażowym, ich konstrukcji, eksploatacji, ale też modzie. Tym razem sprawdziliśmy, z jakich materiałów wykonywane są te produkty, a także, czym się charakteryzują. Nie pominęliśmy przy tym ani bram stalowych, ani z poszyciem drewnianym.

OKUCIA str. 42. Nie tylko do okien
Drzwi z drewna mają niezmiennie wielu zwolenników. Drzwi aluminiowe dopiero zdobywają polski rynek A drzwi z PCW? Inwestorzy podchodzą do nich z pewną nieufnością, jednak warto przyjrzeć się tym wyrobom oraz akcesoriom do nich. Wśród akcesoriów są oczywiście zawiasy. I trzeba w tym miejscu zauważyć, że właściwie nie różnią się od tych montowanych w drzwiach z aluminium. Są więc odpowiednio wytrzymałe, trwałe i estetyczne. Właściwa konstrukcja i sposób mocowania do skrzydeł i ościeżnic sprawiają zaś, że pozornie delikatne drzwi będą służyły latami.

AUTOMATYKA str. 50. Integracja rozproszona
Dom inteligentny, a właściwie budynek wyposażony w nowoczesne instalacje sterowane komputerem, jest dziś poszukiwany. Obiekty projektowane początkowo jako biurowe, dziś budzą zainteresowanie deweloperów, a także właścicieli domów jednorodzinnych. I mało kogo interesuje włączanie pralki na odległość, choć nie jest to wcale pomysł futurystyczny. Najwięcej wagi przywiązuje się do tych aspektów inteligentnych instalacji, które przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkania w domu i ochrony przed włamywaczami. W artykule, który czytelnicy znajdą w jesiennym wydaniu naszego miesięcznika, zwracamy uwagę na rodzaje instalacji i najistotniejsze aspekty ich działania.

DOM POKAZOWY str. 52. Ocean możliwości
Nic tak nie przekonuje do nowoczesnej techniki jak umiejętna i atrakcyjna prezentacja. Aby się o tym po raz kolejny przekonać, przedstawiciele „Forum Branżowego” pojechali do Gliwic. Mieści się tam pierwszy w Polsce obiekt, prezentujący niemal wszystko, co można zrobić w zakresie zintegrowanego zarządzania domem i biurem. Jest wyposażony w nowoczesne, współpracujące ze sobą instalacje, w tym grzewczą, wentylacyjną i, oczywiście, tę związaną z zapewnienie bezpieczeństwa. Otwieranie szlabanu na telefon to wobec innych rozwiązań drobiazg, niemal niewart wzmianki. Co innego elektroniczna wycieraczka, która potrafi rozpoznać gościa i odpowiednio go powitać. Jest też odpowiednio dobrana muzyka, choć nas powitał… ryk nosorożca. Więcej w tym miejscu nie zdradzimy. Najlepiej przeczytać opis rozwiązań zastosowanych w obiekcie.

FASADY str. 58. Ilustracja rynku
Ogromne przeszklenia, czasem nawet fasady o konstrukcji znanej dotychczas z biurowców. Takie coraz częściej są również domy prywatne, choć oczywiście, tak jak inne nietypowe propozycje, także ta nie przyjmie się od razu. Niemniej warto przyjrzeć się, co oferują nowoczesne konstrukcje fasad i w jakich kierunkach zmierzają ich projektanci i konstruktorzy. Za przykłady realizacji posłużyły nowoczesne, naszym zdaniem szczególnie interesujące obiekty, a oprócz wskazania na ich estetykę, wspominamy również o istotnych elementach zdobiących je fasad.

AKCESORIA str. 62. Ciepłe czy zimne?
Chodzi o ramki międzyszybowe montowane wewnątrz szyb zespolonych. Jeszcze nie tak dawno były to ramki tzw. zimne, powodujące powstawanie rosy wokół ramy okiennej. Dziś królują, przynajmniej u nas, ramki tzw. ciepłe. Czy jednak zawsze są konieczne? I czy ich triumfalny pochód oznacza, że o tym starszych trzeba zapomnieć? Otóż: nie. Trzeba bowiem pamiętać, że właściwie wszyscy producenci tych wyrobów sprzedają je nie tylko na krajowym rynku, ale też eksportują. Tymczasem tam, gdzie jest ciepło, ramki mogą być zimne, i odwrotnie. W chłodnym klimacie znacznie bardzie przydają się te ciepłe. Postanowiliśmy więc w skrócie porównać dostępne na rynku ramki, pod kątem materiału z jakiego zostały wykonane i ich właściwości. Spróbowaliśmy też prześledzić, które mają przyszłość. Ale efektów tych poszukiwań nie zdradzimy w tym miejscu. Trzeba sięgnąć po najnowszą edycję naszego miesięcznika i samemu przeczytać.

NAWIEWNIKI str. 64. Bez przeciągu
Czy powietrze w domu może być świeże, szczególnie w zadymionych, zanieczyszczonych miastach? Odpowiedź pozostawiamy czytelnikom. My natomiast na łamach najnowszego wydania „Forum” zajęliśmy się urządzeniami, których zadaniem jest doprowadzanie powietrza zewnętrznego do pomieszczeń, w których mieszkamy czy pracujemy. Jest ich kilka rodzajów, ale pojawiają się również nowe konstrukcje. Postęp technologiczny jest bowiem nierozerwalnie związany z każdą branżą. Dlatego w tym artykule opisujemy wszystkie rozwiązania, wskazując ich cechy charakterystyczne i różnice w porównaniu z innymi wyrobami z danej grupy produktów. Oczywiście piszemy też o nowościach i dlatego zapraszamy do uważnej lektury.

MASZYNY str. 70. Taaaka paka
Okna to wyrób delikatny, z czego chyba każdy zdaje sobie sprawę. Szczególnie trzeba uważać na nie podczas transportu z fabryki do klienta. Łatwo bowiem nie tylko uszkodzić ramę, ale też stłuc szkło. Dlatego okna powinny być odpowiednio zapakowane na czas podróży z magazynu na plac budowy. Powszechnie stosuje się do tego dobrze znaną folię stretch. Przy tym zapewne dla wielu naszych czytelników będzie zaskoczeniem informacja, że jednej jej metr maszyna do pakowania potrafi rozciągnąć aż do czterech metrów… To jednak jedynie ciekawostka. Skupiliśmy się bowiem na pokazaniu, jakie owijarki są dostępne, jeśli chodzi o konstrukcję tych urządzeń. Stretch przy tym to nie jedyny materiał służący do profesjonalnego pakowania stolarki. O innych też wspominamy.

POWŁOKI str. 82. Profile pod ochroną
Wybieramy okno, kupujemy je, potem jest wstawiane w naszym nowym domu. Jest super. Może się jednak podczas eksploatacji zdarzyć, że rama zostanie uszkodzona. Oczywiście, jak w takiej sytuacji naprawić okno z drewna, wie chyba każdy. Co jednak zrobić z tak popularną stolarką tworzywową? Okazuje się, że jest kilka sposobów ochronienia plastikowych ram okien i skrzydeł. Niektóre działania są podejmowane już na etapie produkcji i chodzi o wzmocnienie powierzchni profili, ale też takie ich przygotowanie, aby ewentualne rysy i drobne uszkodzenia powstałe później łatwo było ukryć. Jednak również podczas eksploatacji inwestor nie jest bezradny.

RECYKLING str. 92. Drewno na śmietniku
Z problemem utylizacji odpadów boryka się każde państwo na świecie. Temat zatem nie jest obcy także w Polsce, choć podejście do niego doprawdy bywa różne… Jeszcze parę lat temu, a zapewne także dzisiaj można zobaczyć nielegalne wysypiska śmieci. Co więcej, czasem pojawia się w mediach informacja, że ich „twórcami” nie są jedynie nieodpowiedzialni obywatele, ale też firmy. Problem utylizacji i recyklingu dotyka również branże stolarki oraz użytkowników okien czy drzwi. W miastach z pewnością rzadziej, ale na wsiach całkiem często można zobaczyć, jak stare drewniane okna są palone w piecach czy na podwórzach. A przecież w ten sposób uwalniana jest do atmosfery cała chemia, jaką były nasączone i zabezpieczone podczas produkcji i wieloletniej eksploatacji. Dlatego koniecznie trzeba kłaść nacisk na odpowiednią utylizację starej stolarki. tym bardziej, że są jasne przepisy regulujące ten temat.

SPORT str. 96. Budujemy sport
Wielu producentów okien, drzwi, bram garażowych czy osłon sięga po sponsoring. Jednym z beneficjentów są kluby sportowe, przy czym zainteresowaniem firm cieszą się właściwie wszystkie dyscypliny sportu. Przedstawiciele naszej branży nie poprzestają na zamieszczaniu banerów reklamowych na stadionach. Mają też własne drużyny czy kluby i z radością przyjmują ich sukcesy. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się, kto stawia na sport.

Zapraszamy do lektury!

Zobacz także

1