Forum Branżowe - 01.2018

Chcesz zyskać dostęp do e-wydań? Zamów prenumeratę

GOŚĆ NUMERU str. 2. Automaty mają przyszłość
Automatyzacja to znak naszych czasów. Nic więc dziwnego, że producenci maszyn odnoszą sukcesy. Te zaś jednak mogą być większe lub mniejsze. Nie wszystko bowiem zależy jedynie od popytu. W styczniowym numerze zamieściliśmy rozmowę z Waldemarem Lisem, prezesem zarządu firmy Elumatec. Firmy, która może się pochwalić systematycznym wzrostem obrotów i dochodów. Jednym ze szczególnie interesujących wątków jest opinia naszego gościa o rynku maszyn do produkcji stolarki. Warto też zwrócić uwagę na refleksje dotyczące kierunków automatyzacji produkcji i oczekiwań wytwórców odnośnie do pojedynczych maszyn, ale też kompletnych linii produkcyjnych.

RANKING str. 20. Duże i dynamiczne
W bieżącym wydaniu miesięcznika warto zwrócić uwagę na ranking największych firm w naszej branży. Z pewnością z zainteresowaniem prześledzą go menedżerowie. Przyjemnie jest przecież zobaczyć swoje przedsiębiorstwo w takim zestawieniu. Ale też pouczające będzie upewnienie się, kto stanowi największą konkurencję. W zestawieniu podaliśmy dynamikę oraz sprzedaż w latach 2014 i 2016.

BEZPIECZEŃSTWO str. 32. Warto się bronić
Wszyscy wiedzą, że włamać można się do każdego domu, a pewne miejsca są na to bardziej narażone od innych. Nie wolno jednak się poddawać. Większość właścicieli domów jednorodzinnych uznaje za słuszną decyzję o montowaniu takiej stolarki, którą możliwie trudno jest sforsować. Szczególną uwagę przywiązują przy tym do okien. Choćby dlatego, że mają powierzchnię znacznie większą od drzwi, dlatego trudniej jest je zabezpieczyć. Także przeszklenie prowokuje do zajrzenia do wnętrza i dostania się do domu tą drogą. Dlatego do zabezpieczania okien stosuje się wiele rozwiązań. Dotyczą one nie tylko szyb czy odporności ram, ale też wszystkich okuć. Nie powiemy tutaj, jakie są to rozwiązania, ponieważ chcemy zachęcić do uważnej lektury tego artykułu.

OSŁONY str. 40. Pionowa ozdoba
Wydawać by się mogło, że wertykale, czyli pionowe żaluzje wewnętrzne, przynależą do biur. Wszak tam pojawiły się najwcześniej i wtedy uznane zostały za rozwiązanie nowoczesne. Może to moda na industrializm czy – wersji łagodniejszej – dość oszczędne wzornictwo, ale te osłony weszły też do wnętrz mieszkalnych. I należałoby chyba powiedzieć: triumfalnie. Spełniają podstawową funkcję każdej osłony, czyli zacieniają wnętrze i chronią przed wzrokiem ciekawskich. Stanowią też przy tym oryginalną dekorację, którą można nie tylko zasłonić okno, ale wykorzystać ją także na wiele innych sposobów. O tym, jakie cechy charakteryzują wertykale, jak dobrać te pionowe żaluzje i jak je wykorzystać, piszemy na łamach tego zimowego wydania naszego miesięcznika

BRAMY str. 42. Wjazd na czas
Wygoda dzięki automatyzacji. Autor tego artykułu przekonuje, jak wygodne jest korzystanie z napędów do bram garażowych. Pokazuje zalety takich rozwiązań, ale też przykładową ofertę producentów. Czytelnik może dowiedzieć się, jakie są rodzaje silników i parametry pracy. Dzięki temu, gdy podejmie decyzję o zakupie napędu, będzie miał już wstępne informacje na ten temat, co pomoże w decyzji o wyborze właściwego produktu.

OKUCIA str. 44. Dylematy wyborów
W bogatej ofercie wszystkich produktów związanych ze stolarką otworową bardzo łatwo się pogubić. Są przy tym takie segmenty tego rynku, gdzie pomóc może tylko wiedza fachowa. Na naszych łamach nie publikujemy jednak obszernych poradników. Staramy się natomiast przekazać najważniejsze wskazówki ułatwiające podjęcie decyzji i zorientowanie się, co proponują wytwórcy. W tym miejscu spróbowaliśmy rozwiązać dylemat, czy kupując bezpieczne drzwi do domu lepiej wybrać te z dwoma zamkami, czy tylko z jednym, ale niezwyczajnym. Chodzi bowiem o zasuwnice, czyli takie zamki, które – choć poruszane jednym kluczem – to ryglują okucia w kilku miejscach. Jak to jednak zwykle bywa, rozwiązanie dylematu, co jest lepsze, napotyka na trudności. Dlatego najpierw przedstawiliśmy krótki opis obu rozwiązań i wskazaliśmy różnice. Zapytaliśmy też producentów okuć drzwiowych, co o nich sądzą. Ale ostateczna decyzja należy i tak do inwestora.

PROFILE str. 48. Zamiast drewna
Ramy okien dachowych najczęściej są drewniane. Na poddaszu bowiem z reguły mieszczą się sypialnie. Ale kto, budując teraz dom, decyduje się na jedną tylko łazienkę, umieszczoną na parterze? To przecież utrudnienie i niewygoda. A skoro łazienka, a coraz częściej wręcz pokój kąpielowy, ma się znajdować na piętrze, to warto zdawać sobie sprawę z tego, że w tym pomieszczeniu powstaje bardzo dużo pary. Zakładamy wprawdzie, że będziecie mieli – drodzy czytelnicy – sprawną wentylację, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomóc losowi. Dlatego w tym artykule prezentujemy inne rozwiązania, mianowicie okna dachowe z PCW i aluminium. Są równie estetyczne i ciepłe co drewno, ale jednak bardziej odporne na wilgoć. Pokazując te alternatywne rozwiązania, piszemy o ich konstrukcji i cechach charakterystycznych. Nie zapomnieliśmy także o pokazaniu możliwości tych okien: sposobów otwierania i modeli przeznaczonych do różnych dachów.

AUTOMATYKA str. 52. Magnetyczna ochrona
Chroniąc dom, jego właściciel powinien choć trochę poznać zwyczaje włamywacza, by zastosować skuteczne rodzaje ochrony i odpowiednie wyroby. Jeśli chodzi o okna, to zwróćmy uwagę, że liczą się nie tylko odporne na rozbicie szyby i wzmocniona konstrukcja. Te powinny być wsparte innymi zabezpieczeniami. Mamy w tym przypadku na myśli kontaktrony – niewielkie, ale jakże przydatne. Do czego służą, jak działają, czy nadają się również do drzwi? Wszystko w artykule.

MASZYNY str. 58. Strefa łączenia
Wiemy o tym, że maszyny służą do produkcji okien czy drzwi? Oczywiście. Jeśli jednak komuś wydawało się, że osłonę okienną, a szczególnie tę dużą, szyje krawcowa, to się pomylił. W zakładach produkcyjnych służą do tego sterowane komputerowo maszyny. Ich zadaniem jest takie połączenie tkaniny, aby powstał „szew” niewidoczny i – w przypadku np. markiz czy pergoli – nieprzepuszczający wody. Maszyny są zatem wyspecjalizowane i jest ich kilka rodzajów. Autor artykułu wskazuje na różnice w ich zastosowaniu i budowie.

MONTAŻ str. 61. Skrzydła, które chronią
Ten artykuł najbardziej powinien zainteresować montażystów i właścicieli firm instalatorskich. Dotyczy bowiem prawidłowego montażu drzwi zewnętrznych. Takiego, który chroni przed zimnem czy przenikaniem wilgoci do domu. Same drzwi to jednak nie wszystko. Ważne jest też odpowiednie wykonanie progu. No i zastosowanie właściwych materiałów montażowych.

MARKETING str. 62. Architekci i szkolenia
Architekt ma obowiązek nie tylko znać aktualne przepisy odnośnie do warunków projektowania budynków. Często też jest pierwszym doradcą klienta, a jakość projektu może być podniesiona dzięki zaproponowaniu nowoczesnych rozwiązań. Także tych, dotyczących stolarki. Skąd jednak czerpać wiedzę? Naprzeciw tym potrzebom wychodzą producenci, organizując szkolenia skierowane właśnie do architektów. Spotkania są najczęściej organizowane w kilku miejscach w Polsce, by gościom ułatwić dojazd.

ANALIZY str. 66. Producenci profili z PCW
W każdym numerze „Forum” zamieszczamy analizę jednego z segmentów branży stolarki. Nie zawsze jednak o tym przypominamy, a warto. Takie zwięzłe i bardzo rzeczowe podsumowanie sytuacji rynkowej z pewnością przyda się każdemu menedżerowi. Tym bardziej, że analizie towarzyszy porównanie najistotniejszych wskaźników, dotyczących sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw liczących się w branży.

Życzmy owocnej lektury.

1